مراحل گرفتن دیه تصادف

مراحل گرفتن دیه تصادفات؛ از ابتدا تا بعد از رای دادگاه!

فهرست مطالب:

بسیاری از تصادفات رانندگی، متأسفانه همراه با خسارات جانی است؛ در کشورمان سالیانه افراد زیادی براثر تصادفات رانندگی دچار مصدومیت، معلولیت و یا نقص عضو شده و برخی نیز جان خود را از دست می‌دهند. مطابق قانون، به این افراد دیه تعلق می‌گیرد. در این یادداشت، مراحل گرفتن دیه تصادف جرحی از ابتدا و پزشکی قانونی تا بعد از رای دادگاه را می‌خوانید.

مدارک لازم برای گرفتن دیه از بیمه

اصلی‌ترین و حیاتی‌ترین مدرک موردنیاز برای دریافت دیه، کروکی پلیس از صحنه تصادف و یا گزارش مراجع انتظامی است. اظهارات طرفین تصادف که توسط پلیس تهیه می‌شود نیز جزو مدارک موردنیاز است. درنهایت، مدارک راننده مقصر ازجمله بیمه‌نامه و کارت ماشین موردنیاز است.

در همین باره : دیه چیست

تشکیل پرونده در دادسرا

مراحل گرفتن دیه تصادف از تشکیل پرونده در دادسرا آغاز می‌شود. زیان‌دیده به کلانتری محل حادثه مراجعه و با گزارش پلیس به دادسرا مراجعه کرده و تشکیل پرونده می‌دهد. در دادسرا، پیش از هر چیز، دادیار یا بازپرس پرونده، اظهارات زیان‌دیده و مقصر را ثبت می‌کند و سپس زیان‌دیده را به پزشکی قانونی ارجاع می‌دهد.

حتماً بخوانید : بعد از تصادف چه کنیم؟

مراحل پزشکی قانونی برای تصادف

دادسرا، برای تکمیل پرونده تصادف و تشخیص دقیق میزان آسیب وارده بر مجروح یا مجروحین حادثه، نیاز به گزارش پزشکی قانونی دارد؛ بنابراین، از سوی دادسرا به زیان‌دیده معرفی‌نامه داده می‌شود تا برای انجام معاینات به پزشکی قانونی مراجعه کند.

مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا پزشکی قانونی اعلام نظر کند، بستگی به آسیب وارده دارد؛ ازاین‌رو پزشکی قانونی برای آسیب‌ها طول درمان تعیین کرده و پس از پایان طول درمان نظر خود را اعلام می‌کند. برای تشخیص برخی از آسیب‌ها مانند قطع نخاع و یا فلج شدن اعضاء، طول درمان حتی به بیش از یک سال هم می‌رسد.

مراحل گرفتن دیه تصادف جرحی از پزشکی قانونی

در مرحله پزشکی قانونی فرد زیان‌دیده باید توجه داشته باشد که گزارش کامل نوشته شده باشد. به دلیل مشغله بالای عوامل پزشکی قانونی موارد بسیاری دیده شده است که به دلیل اشتباه سهوی عوامل پزشکی قانونی، گزارش درستی از وضعیت فرد نوشته نشده و بخشی از صدمات دیده نشده است.

یادداشت پیشنهادی : قانون دیه

تشکیل جلسه دادگاه

درنهایت با کامل شدن گزارش پزشکی قانونی، پرونده به دادگاه ارجاع می‌شود. دادگاه با گرفتن مدارک از دادسرا، با حضور مقصر، زیان دیده و بعضاً نماینده شرکت بیمه تشکیل جلسه داده و رأی خود را اعلام می‌کند. درصورتی‌که طرفین به رأی اعتراض داشته باشند، پرونده مجدداً در دادگاه تجدیدنظر بررسی شده و حکم نهایی صادر می‌شود.

اشتباهات سهوی قاضی در ندیدن بخشی از گزارش‌های پزشکی قانونی و نوشتن رأی بدون در نظر گرفتن آن‌ها و یا اشتباه در انشای رأی مواردی است که ممکن است پیش آمده و موجب نادیده گرفته شدن بخشی از دیه زیان دیده شود که باید با هوشیاری از آن‌ها جلوگیری کرد.

بیشتر بدانید : بیمه شخص ثالث چیست

مراحل گرفتن دیه بعد از رای دادگاه

بعد از رای دادگاه و پس از صدور حکم، پرونده به اجرای احکام ارجاع می‌شود. اجرای احکام با ارسال پیامک به طرفین، آن‌ها را برای دریافت مدارک و حکم فرامی‌خواند. در اجرای احکام، حکم پرداخت دیه و میزان آن به شرکت بیمه ابلاغ می‌شود. توجه داشته باشید که در برخی موارد نیز مشاهده شده است که شرکت بیمه در محاسبه میزان دیه اشتباه کرده است که به‌خودی‌خود بخش قابل‌توجهی از مبلغ دیه را کم می‌کند.

خواندنی : دیه تصادف بدون گواهینامه چگونه است؟

نحوه پرداخت دیه؛ حساب دادگاه یا حساب شخصی؟

شرکت بیمه هم می‌تواند دیه را مستقیماً به حساب فرد زیان‌دیده واریز کند و هم می‌تواند دیه را به حساب دادگستری پرداخت کند تا زیان‌دیده دیه را از دادگستری دریافت کند. درصورتی‌که دیه مستقیماً از شرکت بیمه به حساب فرد واریز شود، شرکت بیمه از زیان‌دیده رضایت‌نامه محضری می‌گیرد.

توصیه می‌شود افراد زیان‌دیده، دیه خود را از طریق حساب دادگستری دریافت کنند تا درصورتی‌که در آینده نسبت به مبلغ آن شکایتی داشتند، بهتر بتوانند امور حقوقی آن را پیگیری کنند. البته انتخاب حساب دادگستری برای دریافت دیه ۱۰ روز به مدت زمان قانونی آن می افزاید..

حتماً بخوانید : دیه راننده مقصر

شرکت بیمه موظف است ظرف مدت ۱۵ روز پس از ابلاغ رای، دیه را واریز کند. درصورتی‌که شرکت بیمه در پرداخت دیه تأخیر کند، به ازای هر روز تأخیر، نیم هزارم دیه جریمه می‌شود؛ مثلاً اگر دیه ۲۰۰ میلیون تومان باشد، هر روز جریمه دیرکرد آن معادل ۱۰۰ هزار تومان می‌شود. در کنار این اگر پرداخت دیه به سال آینده بکشد، بیمه باید دیه را به نرخ سال جدید پرداخت کند..

دراین باره این یادداشت را از دست ندهید : گرفتن دیه تصادف چقدر طول میکشد

آیا برای گرفتن دیه باید رضایت داد؟

همان‌طور که پیش‌تر در همین مطلب نوشتیم، درصورتی‌که زیان‌دیده دیه را مستقیماً از شرکت بیمه دریافت کند، شرکت بیمه فرد را ملزم می‌کند تا در دفترخانه رضایت رسمی خود را از دیه دریافتی اعلام کند. درصورتی‌که شرکت بیمه دیه را به حساب دادگستری واریز کند و زیان‌دیده دیه را از دادگستری دریافت کند، رضایت‌نامه منتفی است.

نحوه پرداخت دیه

در بسیاری از موارد مشاهده شده است که به دلیل عدم آگاهی فرد زیان‌دیده از حقوق خود و عدم توانایی مدیریت پرونده خود در مراحل مختلف دریافت دیه، درنهایت دیه‌ای بسیار پایین‌تر از آنچه حق خود بوده دریافت کرده است. در این موارد شرکت بیمه با گرفتن این رضایت‌نامه سعی می‌کند راه را برای دادخواست مجدد فرد برای دریافت دیه بیشتر ببندد.

بااین‌حال، حتی اگر شرکت بیمه از فرد رضایت‌نامه گرفته باشد، با یک کار حقوقی خوب، فرد می‌تواند دیه کامل خود را حتی باوجود گذشت چند سال از شرکت بیمه وصول کند.

در این باره حتماً بخوانید : شرایط گرفتن دیه تصادف جرحی بعد از رضایت پس از چند سال

آیا نیازی به وکیل بیمه تصادفات رانندگی هست؟

شما نیازی به وکیل تصادفات ندارید! همان‌طور که خواندید دریافت دیه روال قانونی مشخصی دارد که از عهده هر فردی که با سیستم قضایی آشنایی داشته باشد برمی‌آید. بااین‌حال باید در ۳ مرحله از مراحل گرفتن دیه حواس خود را جمع کنید تا متضرر نشوید. این ۳ مرحله که در متن هم به آن‌ها اشاره شده است (اگر نخواندید، حتماً مطالعه کنید)، مرحله نوشتن جراحات در پزشکی قانونی، مرحله نوشتن رأی در دادگاه و مرحله محاسبه میزان دیه در شرکت بیمه است. هریک از این مراحل می‌تواند به‌راحتی میزان دیه را به شکل قابل‌توجهی تغییر دهد و حق شما را پایمال کند. این ۳ مرحله در موارد بسیاری برای افراد نا آشنا موجب زیان هنگفتی در مبلغ دیه شده است.

در همین باره : وکیل بیمه کیست؟

بهترین وکیل بیمه شخص ثالث کجاست؟

اگر تصمیم گرفتید تا ریسک کم شدن دیه را از بین برده و با سپردن پرونده خود به یک وکیل، خیال خود را هم از بابت میزان دیه و هم اُمورات مربوط به وصول آن راحت کنید، نیاز به یک وکیل تصادفات رانندگی یا همان وکیل بیمه شخص ثالث دارید.

گروه وکلای حقوقی سوبارش، با داشتن گروهی از وکلای زبده و با تجربه در عرصه بیمه ثالث و دیه، یکی از مورد اعتمادترین مراکز برای آسیب دیدگان حوادث رانندگی است. سوبارش پرونده شما را در اختیار بهترین وکیل بیمه شخص ثالث که مناسب پرونده شما است می‌گذارد تا دیه خود را مطابق آنچه حق شما است دریافت کنید. بهتر است همین حالا از طریق راه‌های ارتباطی معرفی‌شده در سایت و یا از طریق مراجعه به صفحه تماس با ما، با یکی از کارشناسان سوبارش صحبت کنید و همین حالا پرونده خود را در هر مرحله‌ای که هست در اختیار یک وکیل با تجربه قرار دهید و با خیالی راحت به زندگی خود برسید.

۴.۳از۵ (۳۵ رای)
همین الان از راههای ارتباطی زیر سوالت رو از کارشناس سوبارش بپرس:
یادداشت‌هایی در همین باره:

61 پاسخ

 1. سلام برادر من حدود ۶ماه پیش داخل ماشین نیسان به همراه راننده و یک نفر دیگر که با هم ۳نفر داخل ماشین بودن از جاده منحرف شده تصادف می‌کنند و بعد از طی مراحل قانونی و مراجعه به پزشک قانونی کرده و نامه آن را دریافت کرده و به دادگاه تصادفات شیراز بردیم حالا وقتی که قاضی در دادگاه دیه تعیین کرد چنانچه مبلغ دیه کم بود میتوانیم اعتراض کنیم و اینکه مراحل اعتراض آن چگونه هست ?

 2. سلامت من ۳۰نه تصادف کردم مقصرشدم ترقوه از جا درآمد رفت پیش دکتر متخصص گفت کاری نمی شود انجام دهی باید باهاش بسازی پزشک قانونی ۴ماه طول درمان داد بعد گچ گرفتم فرقی نکرد بعد ۴ما دوباره یک دکتر دیگه پزشک قانونی فرستاد آن هم همین فرمود دوبار پزشک قانونی چهار ماه دیگه طول درمان نوشته حالا از کلانتری پیام آمده بیا جواب پزشک قانونی بگیر درصورتی که ۴ماه تازه طول درمان نوشته دیگه میرد برای دیه یا کارهای دیگه دارد وچقدر دیه باید تعلغ بگیرد با سلام تشکر

 3. سلام خسته نباشید
  من برج ۴ پارسال تصادف داشتم و مقصر بودم و آسیب دیدم
  نامه پزشکی قانونی گرفتم و درصد جراحات مشخص شده واسم
  رفتم بیمه و واسه تکمیل مدارک دوباره فرستادنم بیمارستان و دادگستری
  میخواستم بدونم تا اینکه بیمه پول رو واریز کنه چقدر زمان میبره ؟ بیمه ایران هستش

 4. با سلام بنده در مورخه ۱۳دی ۱۴۰۲از سر کار به خانه بر می‌گشتیم تو جاده تصادف کردم با کامیون بنز و کامیون بنز مقصر هست و یه کارگر فوق کرده و من هم مثل کارگر فوت شده در شرکت کارگر ارماتور بندی بودیم و موکل کارگر فوت شده رفته به علیه منهدس و پنج نفر از کارگران شکایت کرده که به من باید بیمه رد کنید و ایشان روز اول اومده بود به سر کار که اتفاق افتاده وخودش هم یک روز هم بیمه ندارد و به ایشان بیمه تامین اجتماعی تعلق میگیرد یا نه ممنون میشم که کمک کنید

 5. سلام وقت بخیر. در تصادف جرحی که خودم مقصر بودم آیا با وجود اینکه طی گزارش کلانتری اعلام رضایت کرده ام میتونم درخواست دیه بدم؟

 6. سلام ی شخصی تو ماشین من بود و تصادف کردیم و… شکایت کرد و از بیمه ثالث من دیه خودشو رو گرفت حالا میگه که هزینه رفت و امد و پزشکی قانونی رو میدی یا دوباره برم شکایت و دوباره ازت دیه بگیرم ایا میتونه برای اینا شکایت کنه و من چیکار نیازه انجام بدم؟

 7. سلام من در شرکتی کار میکردم که اونجا دچار حادثه شدم و دوبار عمل جراحی ستون فقرات انجام دادم، شرکت قبول نمیکرد که اونجا اتفاق افتاده و اون ها مقصر نیستند،
  حالا حکم به نفع من اومده و دیه تعیین شده
  حالا اجرای احکام گفت ، هر دو را احضار میکنیم ، که رضایت بدی و دیه رو بگیری
  آیا میتونم رضایت ندم، یا اگه ندادم چه اتفاقی برای شرکت می‌افتد؟

  1. با درود
   دیه را تحویل نگیرید در صندوق سپرده دادگستری برای شما نگاه داشته میشود تا روزانه با افت ارزش پول بی ارزش تر هم شود . وقتی مقصر دیه را تحویل دادگستری بدهد رضایت شما تاثیر خاص و پررنگی نخواهد داشت .

 8. سلام
  در تاریخ ۱۲ دیماه ۱۴۰۲همسرم با یک موتور سوار تصادف کرد. ایشان پس از انتقال به بیمارستان فیاض بخش با اورژانس ۱۱۵ خدا را شکر همان شب ترخیص شد. پرونده در کلانتری به جریان افتاد. راننده موتور به پزشکی قانونی مراجعه نمود و در گزارش به ۹ مورد آسیب اشاره شد. الان بعد از گذشت ۱۰ روز مدعی است قفسه سینه اش درد می کند و شاکی است. تکلیف چیست؟ آیادوباره باید به پزشک قانونی مراجعه کند؟ آیا بیمه شخص ثالث در صورت اعلام مجدد پزشک قانونی مکلف به پرداخت حسارت می باشد و یا مقصر حادثه باید پرداخت کند؟

  1. با درود
   حتی اگر در اثر شدت حادثه شخص فوت نماید و علت فوت توسط پزشکی قانونی به دلیل تصادف قید شود دادگاه مقصر را محکوم به دیه می کند و بیمه گر مقصر باید دیه را طبق رای دادگاه پرداخت کند .
   لذا هر آنچه صدمات ادعا می کند باید از طریق پزشکی قانونی پیگیری کند و نیازی به زنگ زدن و اطلاع به مقصر توسط مصدوم نیست

 9. سلام بنده برج ۴تصادف کردم هنوز هم دادگاه نرفتم کارم تمام نشده بعد الان ماشین هم فروختم ومدارک ماشین تحویل خریدار دادم میخواستم بدونم الان که مدارک ماشین هیچی ندارم فقط کوپی مدارک لایه پرونده هستش دادگاه از من اصل مدارک میخواد یانه همان کوپی مدارک کافیه

   1. سلام خسته نباشی من سال ۱۴۰۱/۹ی تصادف داشتم که مقصر بودم در تصادف زیان دیده هم جانی داشتیم هم مالی هر دو طرف بیمه اون موقع ۴۸۰میلون بود اون موقع بیمه میخاد بعد ۲سال که گذشته الان پرداخت کنه مقصر بودم طبق دو سال پیش ؟؟میتونم طبق روز بگیرم هنوز دریافتش نکردم خصاراتمو ممنون میشم راهنمایی کنید

 10. سلام بنده باخودروی تصادف داشتم مقصرطرف مقابل هست بعد از یکماهی پدر مقصر با ریش سفیدی ازمن بابت حادثه که حدودا۱۴۰ملیون خرج ماشینم بوده که به ۱۲۰ملیون به رضایت رسیدیم .صلح نامه دستی هست بدون محضری و روزش من بیماربودم وحالم خوب نبوددقت روی متن داشته باشم داخل متن حرف از رضایت مالی وجانی نوشته شده بوده الان طرف مقابل رضایت گذاشته روی پرونده خسارت بدنی من داخل دادگاه که درخواست و شکایت ازطرف کرده بودم و مانع پروندم درداگاه برای دیع شده که بیمه بایدبپردازه آیا راهی دارم که صلح نامه ابطال بشه ویاچه راه حلی دارم .خیلی ممنون

 11. باسلام پسرمن۹ساله ازمدرسه میومدکه تصادف کرد راننده ماشین گواهی نامه نداره پسرم ران پاش شکست ودودندان ازریشه لق شدودودندانش هم لب پرشدپزشک قانونی رفتیم وحالاپروندمون دادگستری است خواستم بدونم گواهی نامه که نداره بایدچکارکنیم ایادیه پسرمنامیدن

 12. باسلام حدودابیست روزپیش یک تاکسی که درخط ویژه اتوبوس خلاف میومد منم پیاده درحال گذرازخیابان بودم که زدبه من وپام بدجوراسیب دیده ولی درکروکی نوشته هردومقصرهستند ولی درپشت همان کروکی مشخصات راننده مقصروغیرمقصرکه هست نام بنده رادرغیرمقصرومشخصات تاکسی رادرقسمت راننده مقصرنوشته میخواستم بدونم که احتساب دیه چجوری خواهدبود

  1. با درود
   شما غیر مقصر هستید
   و کل دیه را خواهید گرفت
   در ثانی ، قوانین به صورتی است که عابر پیاده اگر صد در صد مقصر باشد هم کل دیه را می تواند از خودروی برخورد کرده دریافت کند

 13. سلام درماه بهمن ۱۴۰۰ براثر ترکیدن لاستیک جلو ماشین غیر قابل کنترل و از جاده اصلی خارج ۲۷متر معلق زدن متوقف می‌شود، تمام اقدامات قانونی آن افرادی که ناظران این حادثه بودند تماس گرفته، پس از ترخیص بیمارستان و بعد از سه ماه و نظریه پزشکی قانونی، رای صادره از مهره دوم تا مهره پنجم فاصله افتاده و یک درصد دیه کامل تعلق می گیرد، من به کارمند بیمه که من را پزشکی قانونی شهرما گرگان نفرستاده بود، گفتم این رای واقعی نیست، من همان روز ۲۷/۰۳/۱۴۰۱برای شعبه دادگاه اعتراض نوشتم، به امید جواب، هر روز بدتر وبدتر تا واقعا راه که نمی‌توانم بروم پنج دقیقه روی پاهام نمیتوانم ایست کنم، در این مدت پیش دکترهای فوق تخصص ارتوپدی مختلف رفتم ۲۵روزپیش پس از گرفتن ام، ار، آی، نزد دکتر فوق تخصص ارتوپدی رفتم که متأسفانه از واقعیت خبردار شدم، دکتر پس از دیدن عکسها و چند نوع حرکت بود که می‌گفت و من انجام می‌دادم، که متوجه شد و گفت مهره دوم تا هفتم فاصله افتاده که هیچ، دوتا مهره سوم که خیلی بد شکسته و مهره چهارم هم شکسته و این مهره ها خوب جوش‌ نگرفته و مفصل زانوی چپ تعویض شود و پارچه نام رگی که به لَگَن پای چَپ، است و یک آزمایش داد که بگیرم که.گفت جوابش طول می‌کشد، که من به خاطر عدم توانایی پرداخت نتوانستم این آزمایش را بگیرم،(گفتند تو باید از بیمه شکایت میکردی همان روز نه اینکه از شعبه رای شکایت شما اشتباه بوده دفتر قضایی که شکایت را ثبت کردم می‌گویند شکایت شما غیب شده است) نظریه غلط دکتر عضو پزشکی قانونی کردکوی آقای محمدی و نظریه اشتباه عضو پرشکی قانونی گرگان دکتر یاسایی و کادر پزشکی شیفت صبح ۱۱/۱۱/۱۴۰۰ بیمارستان شهدا بندرگز قسمت اورژانس که از شدت درد فریاد میزدم می گفتم شما را به خدا یک کاری کنید یک آمپولی و مسکن قوی بزنید کمر من دارد از درد می‌سوزد، در جواب می‌گفتند عکس گرفتیم الان جوابش میاد، چهار الی پنج پرستار من درد میکشیدم آنها برای خود دلستان تعریف می‌کردند و همان روز بعدظهر ترخیص کردند با این وضع من، الان بیست ماه فقط از نداشتن، پول و بی کسی، دارم درد میکشم و فقط درد میکشم، زن من هم وقتی دکترهای متخصص گفتند نیاز به جراحی عمل مهره کمر داردنتیجه ۵۰به۵۰ است الان بیش از ۹ماه است دختر ۹ ساله دارم، خانه را ترک کرده و دارد طلاق می‌گیرد، این نتیجه اشتباه پزشکان قانونی و کارمندان بیمه آسیا گرگان زندگی من را متلاشی کرد ۱۴ سال است که،زندگی متاهلی دلشتم، الان هم دارد به قیمت فلج شدن من تمام می‌شود، (عاجزانه اگر وکیلی می‌تواند کمک کند، به خدا سوگند ای کاش همان روز در آن تصادف مرده بودم بهتر بود، از این زندگی جهنمی است، واقعا ممنون و سپاس گزارم که واقعیت یک نفر از هزاران، هزار آدم مثل من هستند که به این وضع افتاد ند، چون پول و پارتی ندارند، ممنونم از همه همدرد ها ی خودم، از خداوند متعال میخوام اتفاقی که برای من افتاد برای هبچ بنده ای حتی دشمن خودم، نیفتد، غم و غصه هیچ وقت راه خونه تون رو پیدا نکنه و آرزوی سلامتی و بهترینها را برای شما و خانواده محترم تان را از درگاه خداوند سبحان عاجزانه خواستارم آمین، 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏

  1. با درود
   چند نکته را باید ذکر کنم .
   اول اینکه اتفاق خیلی خاصی نیفتاده است و در چند موضوع اشتباه فکر می کنید . اول اینکه شما راننده مقصر هستید و در این حادثه بخاطر مقصر بودن شما رای در کار نیست فقط یک سری اوراق و نامه پزشکی قانونی را بردید دادید به شرکت بیمه و دیه دریافت کردید . دوم اینکه صدماتی که دربارش دارید صحبت می کنید چون قوانین دیه ما برایر۱۴۰۰ سال پیش است و اما و اگر تا بینهایت در آن است درد زیادی تحمل می کنید و فکر می کنید دنیایی پول در این صدمه وجود دارد ولی اینطور نیست و عدد کمی دیه بابت نخاع به شما تعلق می گیرد و برای مثال شخصی که فلج کامل شده در تصادف و کنترلهای ادار و مدفوع و قوای جنسی را از دست داده برای نخاع فقط حدود ۲ درصد دیه دریافت می کند و نکته بعد شما راننده مقصر هستید محاسبه همین دیات ناچیز را هم با چندین تبصره از جمله به نرخ روز نبودن و نهایت تا سقف دیه ماه عادی در سال خرید بیمه خواهد بود . در نهایت جمع بندی : شما درد زیادی تحمل می کنید ولی پول زیادی در این ماجرا نیست و هر زمان هم فکر کردید و کم گرفتید درخواست مجددا بررسی بع شرکت بیمه و معرفی بع پزشکی قانونی بگیرید و مجددا محاسبه دیه و دریافت پول اتفاق خواهد افتاد ولی این ارقام ناچیز است و باعث حفظ بنیان خانواده نخواهد شد .

   1. سلام پسرم ۱۵ ساله است باموتور سواربوده چند تا از دوستانش از خواست که آنها به مسجد رساند در مسیر که می‌رفته یک ماشین خلاف می یامده پسرم برای تصادف نشود از کناره‌های حرکت می کند موتور چپ می‌شود پسرم یک ازبچه مجروح می شود آن بجه دستش ازآرنج به پالایین مصدوم می شود آلا خانواد او شکایت کرده وبه پزشکی قانونی رفته پزشکی قانونی شکسته گی بازو برای بچه در پرونده ثبت‌ نموده می خواست بدانم چنین کار ممکن است یا خیر وانیکه من حق اعتراض دارم

    1. با درود
     به چی اعتراض دارید ؟
     مطالب سایت را مطالعه کنید
     زحمت زیادی کشیده شده تا تکمیل توضیح داده باشیم
     شما هم زحمتی بکشید و مطالعه کنید
     جواب خواهید گرفت
     چون توضیحات شما خیلی زیاد ولی بدون کاربرد بود .

   2. سلام من کارشناس رادیولوژی هستم و بیمه مسولیت دارم.در بخش رادیولوژی بیمار من از تخت افتاد و ران
    او شکست.و ۲۵ در صد دیه کامل باید پرداخت کنم حال من بیمه مسولیت دارم ولی دادگاه و اجرای احکام مهلت ۱۰ روزه به من داده که دیه را پرداخت کنم .چکار کنم؟

 14. با سلام بعد از فوت پدرم که گواهینامه نداشتن و راننده باسابقه کامیون بودن دادگاه دیه ایشون رو از بیمه ماشین دریافت و به ما تحویل دادن اما بعد از گذشت یک سال از دریافت دیه ، شرکت بیمه برای دومین بار درخواست تجدید نظر و پس گرفتن دیه رو داره. میخواستم بدونم چند درصد ممکن هست که درخواستشون محقق بشه؟

   1. سلام پارسال با خودروی خودم چپ کردم خودم راننده بودم کلیه مدارکم به بیمه ارائه کردم بعد بیمه من را به دفتر اسناد رسمی فرستاد اقرار نامه پرکردم رضایت نامه گرفت ولی دیه من را واریز نکرده اند آیا واریزی را بعد ازاین که رضایت گرفتندپرداخت می‌کنند باتشکر

    1. با درود
     بله پرداخت می کنند
     الان در این مقطع بیمه دانا حدود یکسال بعد از تکمیل تاکیدا بعدا از تکمیل بودن مدارک در شرکت بیمه مدارک پرداخت خسارت خواهد کرد اما ایران آسیا البرز پاسارگاد و پارسیان و …. در میانه سال ۲ تا سه ماه در انتهای سال سریعتر و در ابتدای سال دیرتر پرداخت خواهند کرد

 15. سلام در ۱۶ .۱۲.۱۳۹۹

  تصادف کردم سرپرست پزشک قانونی غرب شیراز بازیر پا نهادن دین وانسانیت و ویاکمبود تخصص ویا دلایل دیگر ۳۸ درصد برایم از کار افتادگی لحاظ کرد والان هم کامل از کار افتاده ام وهیچ کاری نمیتوانم بکنم در بدترین شرایط خانواده بسر می‌برد

  1. با درود
   سوالی مطرح نشد اما اگر به نظریه پزشکی قانونی اعتراض دارید درخواست ارجاع به کمسیون پزشکی دهید
   قبل از ارجاع و پرداخت هزینه و زمان ابتدا جهت مطابقت صدمات با نظریه ابتدایی پزشکی قانونی تلفنی از کارشناس های ما مشورت بگیرید

 16. سلام خسته نباشید
  بنده آذر ماه ۱۴۰۱تصادف کردم و تمام مدارک وپزشکی قانونی تحویل بیمه دادم ولی هنوز دادگاه نرفتم بعد یه مقدار پول به حساب اومد رفتم بیمه گفتن کل دیه واریز کردیم
  امکانش هست بدون دادگاه دیه بدن

 17. سلام خسته نباشید. پسر۷ساله ام با مادرش پیاده در حال عبور بودند که یک تاکسی حواسش نبود با پسرم تصادف کرد بعد امدن امبولانس و مامور و کشیدن کروکی در بیمارستان پای پسرم از ناحیه استخوان ساق پای چپ و استخوان ران پای راست شکست عمل جراحی کردند ویکی را پلاتین و ان پا را پیم گذاشتند.بعد ۳ماه ما را به پزشک قانونی ارجاع دادند ولی چون هنوز پسرم نمیتوانست راه برود ۳ماه دیگر گفتند بیایید .چند روز بعد در ثنا من امده که ۳ماه دیگر نوبت شورای حل اختلاف نوبت شماست . حال سوال بنده اینه که مگه شورا خسارت بالای ۳۰میلیون را هم رای میدهد؟ و اگر حرف بنده درست چکار کنم؟ تشکر از زحمات شما

 18. با سلام.بنده در تاریخ ۱۴۰۲/۱/۵تصادف کردم؟جراحتی که به من وارده شده ناکاملی رباط صلیبی زانوی چپ+شکستن دند قفسه سینه نه بر محیط قلب؟والان این پرونده را فرستادن کلانتری وبرای من برای ۲ ماه دیگر معاینه مجدد نوشته ؟آیا ازاینکه برای دوماه دیگر نوشته تاثیری در افزایش دیه من دارد .به عنوان طول درمان؟ممنونم

  1. سلام.من تصادف کردم.بعد پرونده من پاسگاه فرستاده شوراه حل اختلاف.حالا شورا رای داده ومیزان دیه رو مشخص کرده.بیمه میگه که چرا شورا رای داده باید دادگاه رای نهای رو میداد.حالا من جکار کنم؟

   1. با درود
    احتمالا آبدارچی و یا شخص غیر مسئول در شرکت بیمه این حرف رو زده و یا اشتباه فهمیدید یا اشتباه برای من تایپ کردید
    اکثر رای های تصادفات در شورای حل اختلاف رای داده می شود .
    مجددا به شرکت بیمه مراجعه و پیگیری کنید .

 19. با سلام و خسته نباشید
  بنده مهر ماه به همراه همسرم تصادف کردم و دوره طول درمانم ۱۵ فروردین سال بعد به اتمام خواهد رسید و هنوز دادگاهی تشکیل نشده. ما تقاضای ۵۰ درصد دیه علی الحساب کردیم و بیمه گفت بعد از نتیجه دادگاه این درصدی که پرداخت شده کسر خواهد شد.
  آیا نباید مبلغ پرداخت شده کسر بشه نه درصد؟ و سوال بعد اینکه به من گفتن چون راننده مقصر هستین دیه با نرخ سال جدید پرداخت نخواهد شد و طبق قرارداد قبلی پرداخت میشه ایا این مورد قانونی هست؟
  با تشکر

 20. با سلام من تصادف شدید کردم و دوتا ران من نزدیک به لگن استخوان ثلث تحتانی شکستگی شدید و از هم جدا شده بود و از گوشت نیز مقداری بیرون زده بود بعد ساق پای استخوان ثلث تحتانی نی درشت بصورت خورد شدگی و استخوان ثلث تحتانی نی نازک که شکستگی داره و هر کدوم پلاتین های سی الی چهل سانتی با کلی پیچ هر کدام نزدیک بیست تا پیچ .و کلی آسیب جراحت .. خواستم بگم منو بدون رای دادگاه فرستادن بیمه خودش برام تعیین دیه کنه .آیا چنین قانونی هستش یا نه چون طرف مقصر حادثه نظامی هست چنین کردند و حداقل بیمه را زدن .یه راهنمایی کنید من چیکار کنم

 21. با سلام.
  بهتر است مبلغ دیه و ارش در کمترین زمان ممکن. بعد از رای محترم دادگاه به حساب مسقیم فرد جراحت دیده و زیان دیده واریز شود تا جامعه مردمی به قانون و مقررات و دولت اعتماد بیشتری پیدا کنند.
  با تشکر.

 22. سلام وقت بخیر خودم راننده بودم واژگونی خودرو بوده آسیب زیاد دیدم ..حالا بیمه ایران میگه دیه ب نرخ نامه سالی ک بیمه بوده ماشین یعنی ب نرخ سال ۹۹میخاسم توضیحی بدید دراین باره سپاس

 23. با سلام ۲۰ماه پیش به دخترم که عابر پیاده بود ماشین زد ۱۳ ماه کشید تا مراحل قانونی طی بشه تا اینکه دادگاه حکم را صادر کرد الان ۷ ماه اداره خسارت بیمه ایران شهرستان خوی میگه برید زنگ میزنیم چون دخترم از ناحیه سر و صورت صدمه دیده بود زیبایی بود هر بار واسه عمل صورت و چشم میلیونها خرج میشه منتظریم تا بیمه دلخوشیش تموم بشه بهمون زنگ بزنه شاید این جمعه بزنه شاید منتظر

 24. با سلام ،یک سال پیش با ماشین تصادف کردم که مقصر طرف مقابلم بود زانوی من ازچهارقسمت دچارشکستگی شد حالا بعد ازگذشت یک سال هنوز خوب نشده برای درخواست نقص عضو باید چه مراحلی طی کنم ممنون میشم راهنمائی کنید ،پیروز وسربلندباشید

 25. سلام پروند تصادفی فوتی بهداز ۴سال رای قطی صادر شد شمارحساب دادگاه داد به بیمه پول بحساب دادگاه میر به من جه جور بفهمین پول بحساب دادگاه رفته

 26. رو چه حسابی با پولی که حق مردمه بازی میکنن … اول بیمه بعدم دادگستری … چرا بعد از حواله بیمه که به حساب دادگستری واریز میشه بازم طول میکشه ؟!!! این پولا خوردن نداره اصل فساد از خودشون شروع میشه 👎

  1. سلام خسته نباشید،ببخشید من ی نامه قبل طول درمان بهم دادن برای دادگاه تصادف کردم،یکیم بعد طول درمان،حالا واسه تعین دیه نامه اولیم حساب میشه یا فقط نامه آخری ممنون میشم راهنمایی کنیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *