تصادف راننده بدون گواهینامه

دیه تصادف بدون گواهینامه؛ زیان دیده و مقصر

فهرست مطالب:

به زیان‌دیده تصادف بدون گواهینامه دیه تعلق می‌گیرد؟ دیه تصادف منجر به فوت بدون گواهینامه چگونه است؟ دیه فوت راننده مقصر بدون گواهینامه چگونه است؟ دیه موتورسوار بدون گواهینامه چگونه است؟ قانون تصادف ماشین با موتور بدون گواهینامه چیست؟ آیا تصادف بدون گواهینامه منجر به جرح تحت پوشش بیمه است؟ دیه تصادف موتور بدون گواهینامه چگونه است؟ این‌ها همه سؤالاتی است که در مورد تصادف جرحی که یک سوی آن راننده فاقد گواهینامه است پرسیده می‌شود. این یادداشت به تمام این سؤالات پاسخ خواهد داد.

به تصادف بدون گواهینامه بیمه تعلق میگیرد؟

باور بیشتر مردم بر این است که هرگاه در تصادفات یکی از رانندگان گواهینامه نداشته باشد، از تمامی مزایای استفاده از بیمه برای دیه و غرامت محروم می‌شود. تصور اکثر مردم بر این است که اگر بدون گواهینامه رانندگی کنید و تصادف کنید درهرصورت مقصر هستید. همه این تصورات اشتباه هستند. در ادامه قانون دیه برای راننده زیان‌دیده بدون گواهینامه و راننده مقصر بدون گواهینامه می‌خوانید. در نظر داشته باشید؛ شرایطی که در ادامه گفته می‌شود برای خودروهایی است که بیمه‌نامه دارند.

پیشنهاد خواندنی : نرخ دیه سال ۱۴۰۱

غرامت و دیه زیان دیده تصادف بدون گواهینامه

تصادفی فرضی را در نظر می‌گیریم که آقای «الف» به همراه خانواده خود در حال رانندگی با وسیله نقلیه خود است، درحالی‌که گواهینامه رانندگی ندارد. از سوی دیگر خانم «ب» که گواهینامه رانندگی دارد هم در حال رانندگی با وسیله نقلیه خود است، درحالی‌که همسر و فرزندانش او را همراهی می‌کنند. آقای «الف» و خانم «ب» با یکدیگر تصادف می‌کنند؛ متأسفانه سرنشینان خودرو جراحاتی برمی‌دارند. مطابق گزارش پلیس و کروکی، خانم ب مقصر تصادف است. وضعیت دیه مجروحین چگونه است؟

مطابق قانون، دیه تمامی سرنشینان خودروی زیان‌دیده، ازجمله راننده که همان آقای الف است باید توسط بیمه‌نامه خانم ب پرداخت شود. گواهینامه نداشتن آقای الف هیچ تأثیری در پرداخت دیه ندارد، زیرا او در این تصادف مقصر نبوده است؛ تنها جریمه‌ای که آقای الف باید پرداخت کند، جریمه رانندگی بدون گواهینامه است.

شرکت بیمه‌ای که صادرکننده بیمه‌نامه خانم ب بوده است باید بدون بهانه‌جویی و تعلل، دیه آقای الف و تمامی سرنشینان خودروی او را پرداخت کند. همچنین خانم ب و سرنشینان خودروی او نیز تحت پوشش بیمه هستند و می‌توانند دیه یا همان غرامت خود را از شرکت بیمه وصول کنند.

برای مطالعه بیشتر : قانون دیه

غرامت و دیه راننده مقصر بدون گواهینامه

در تصادف فرضی آقای الف و خانم ب، این بار این‌طور در نظر می‌گیریم که مطابق کروکی و گزارش پلیس، آقای الف مقصر است. در این حالت، شرکت بیمه‌ای که بیمه‌نامه آقای الف را صادر کرده است، علاوه بر اینکه موظف است دیه خانم ب و سرنشینان خودروی او را پرداخت کند، باید دیه سرنشینان خودروی آقای الف را نیز پرداخت کند.

اما به شخص آقای الف، با توجه به اینکه در حال رانندگی بدون گواهینامه بوده است، دیه یا غرامت تعلق نمی‌گیرد و خود باید هزینه‌های درمان خود را پرداخت کند. تکرار می‌کنم که سرنشینان خودروی آقای الف کماکان می‌توانند دیه خود را از بیمه‌نامه آقای الف بگیرند.

زیان دیده تصادف بدون گواهینامه

حتماً بخوانید : همه چیز درباره دیه راننده مقصر

پاسخ به سؤالات کاربران درباره دیه تصادف بدون گواهینامه

در ادامه سؤالات و شبهاتی که بیشتر مردم درباره دیه رانندگان بدون گواهینامه دارند را پاسخ خواهیم داد. این سؤالات و شبهات بیشتر در فضای مجازی پرسیده شده‌اند.

حتماً بخوانید : بعد از تصادف چه کنیم؟

زیان‌دیده تصادف بدون گواهینامه

همان‌طور که در ابتدا گفتیم، زیان‌دیده تصادفی که هریک از طرفین و یا حتی هردو گواهینامه نداشته باشند، مانند سایر اشخاص تحت پوشش بیمه‌نامه راننده مقصر قرار می‌گیرد و می‌تواند به‌طور کامل دیه خود را دریافت کند. تنها تفاوت، جریمه راهنمایی و رانندگی برای رانندگی بدون گواهینامه است که در قیاس با دیه بسیار ناچیز است.

خواندنی : مراحل گرفتن دیه تصادف از ابتدا تا بعد از رای دادگاه

دیه تصادف منجر به فوت بدون گواهینامه

اگر فرد فوت‌شده مقصر باشد، دیه‌ای تعلق نمی‌گیرد، اما اگر زیان‌دیده باشد دیه کامل تعلق می‌گیرد.

دیه فوت راننده مقصر بدون گواهینامه

همان‌طور که در بخش قبل گفته شد، به راننده مقصر بدون گواهینامه هیچ دیه‌ای تعلق نمی‌گیرد.

دیه موتورسوار بدون گواهینامه

به موتورسوار بدون گواهینامه، اگر در تصادف مقصر شناخته شود، هیچ دیه‌ای تعلق نمی‌گیرد؛ اما اگر زیان‌دیده تصادف باشد بدون هیچ مشکلی دیه خود را خواهد گرفت.

پیشنهاد خواندنی : دیه موتور سوار در شرایط مختلف

قانون تصادف ماشین با موتور بدون گواهینامه

اگر راننده ماشین مقصر شناخته شود، موظف است از بیمه‌نامه خود دیه موتورسوار را پرداخت کند؛ گواهینامه نداشتن موتورسوار تأثیری در این تصادف ندارد. بااین‌حال اگر موتورسوار مقصر حادثه باشد، دیه‌ای به او تعلق نخواهد گرفت.

دیه تصادف موتور بدون گواهینامه

سؤالی مشابه سؤال‌های قبلی؛ درصورتی‌که موتورسوار مقصر حادثه باشد دیه‌ای نخواهد داشت، اما اگر زیان‌دیده باشد، می‌تواند دیه خود را از بیمه‌نامه مقصر حادثه بگیرد.

تصادف بدون گواهینامه منجر به جرح

پاسخ به این سؤال نیازمند خواندن کامل مطلب است؛ اما به‌طورکلی به راننده مقصر بدون گواهینامه دیه تعلق نمی‌گیرد، اما راننده زیان‌دیده بدون گواهینامه مثل یک فرد با گواهینامه می‌تواند دیه خود را از بیمه دریافت کند.

یادداشت پیشنهادی : بیمه شخص ثالث چیست؟

با وجود داشتن شرایط بالا، به شما دیه نداده‌اند؟

اگر مطابق متنی که خواندید شرایط دریافت دیه را داشته‌اید اما به هر بهانه‌ای از سوی شرکت بیمه یا راننده مقصر، به شما دیه داده نشده است، باید پرونده خود را مجدد به راه بیندازید. البته این بار به یک وکیل تصادفات رانندگی نیاز خواهید داشت تا بتواند حق شما را از شرکت بیمه دریافت کند.

سوبارش، با تجربه‌ای بالا در پیروزی پرونده‌های مربوط به دیه تصادفات و وصول دیه از شرکت‌های بیمه و با داشتن گروهی از وکلای زبده بیمه‌ای، بهترین مرکز برای احقاق حق شما است. همین حالا از طریق راه‌های ارتباطی معرفی‌شده در وب‌سایت سوبارش و یا از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان سوبارش درباره وضعیت خود صحبت کنید و اولین گام برای احیای دیه خود را بردارید؛ حتی اگر سال‌ها از تاریخ تصادف گذشته باشد.

۴.۲از۵ (۱۲ رای)
بفرست برای کسی که لازمش می‌شود؛
یادداشت‌هایی در همین باره:
6 پاسخ
  1. سلام ببخشیدزن برادرمن توحادثه تصادف فوت کردراننده خودش بوده وبه کسی وچیزی نزده ماشین چپ شده بیمه داشته اماگواهینامه نداشته ایابیمه تعلق میگیره یانه

  2. سلام مقصر حادثه شدم با موتور بدون پلاک و مزایده و بدون گواهینامه وافسر گفت که موتور باید بره پارکینگ والان پنج روز الاغ هستم چون من بیمه نامه را دادم که بره دنبال خسارت ولی این موتور اگه صورت جلسه بشه باید پارکینگ بره وطرف می خواد بدون پارکینگ رفتن و صورت جلسه از من پول بگیره ومن موندم چیکار کنم

  3. سلام من بهمراه پدرم تو ماشین در جاده بودیم که با یک ماشین دیگه شاخ به شاخ شدیم و داخل اون ماشین ۶نفر بودند و در کروکی ۱۰۰ درصد منو مقصر کردند گواهینامه هم نداشتم ایا بیمه دیه من و پدرم و طرف های مقابل رو میپردازه؟
    بیمه شخص ثالث معلم بود ماشینم

  4. سلام پسرم در یک رستوران کار می کرد کارش هم خدماتی بود اما به دستور صاحب رستوران با موتور بدون بیمه به بیرون فرستاده میشه و دچار حادثه میشه و فوت میکنه آیا صاحب رستوران تحت سئوال خواهد رفت آیا دیه پسرم را می توانم مطالبه کنم

  5. سلام من ۲تیر ماه با موتور انداختم از جاده بیرون و لگنم شکست تا الان تو خونه افتاده بودم برای پزشک قانونی و… باید چیکار کنم تا دیه ام رو بگیرم؟ گواهینامه هم ندارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *