نداشتن گواهینامه در تصادف

دیه تصادف بدون گواهینامه؛ زیان دیده و مقصر

فهرست مطالب:

به زیان‌ دیده تصادف بدون گواهینامه دیه تعلق می‌گیرد؟ دیه تصادف منجر به فوت بدون گواهینامه چگونه است؟ دیه فوت راننده مقصر بدون گواهینامه چگونه است؟ دیه راننده بدون گواهینامه چگونه است؟ نداشتن گواهینامه در تصادف چه تاثیری در پرداخت دیه دارد؟ این‌ها همه سؤالاتی است که در مورد تصادف جرحی که یک سوی آن راننده فاقد گواهینامه است پرسیده می‌شود. این یادداشت درباره قانون جدید تصادف بدون گواهینامه به تمام این سؤالات پاسخ خواهد داد.

نداشتن گواهینامه در تصادف چه تاثیری در پرداخت دیه دارد؟

باور بیشتر مردم بر این است که هرگاه در تصادفات یکی از رانندگان گواهینامه نداشته باشد، از تمامی مزایای استفاده از بیمه برای دیه و غرامت محروم می‌شود. تصور اکثر مردم بر این است که اگر بدون گواهینامه رانندگی کنید و تصادف کنید درهرصورت مقصر هستید. همه این تصورات اشتباه هستند. در ادامه قانون جدید تصادف بدون گواهینامه برای راننده زیان‌دیده بدون گواهینامه و راننده مقصر بدون گواهینامه می‌خوانید. در نظر داشته باشید؛ شرایطی که در ادامه گفته می‌شود برای خودروهایی است که بیمه‌نامه دارند.

پیشنهاد خواندنی : دیه چیست

غرامت و دیه زیان دیده تصادف بدون گواهینامه

تصادفی فرضی را در نظر می‌گیریم که آقای «الف» به همراه خانواده خود در حال رانندگی با وسیله نقلیه خود است، درحالی‌که گواهینامه رانندگی ندارد. از سوی دیگر خانم «ب» که گواهینامه رانندگی دارد هم در حال رانندگی با وسیله نقلیه خود است، درحالی‌که همسر و فرزندانش او را همراهی می‌کنند. آقای «الف» و خانم «ب» با یکدیگر تصادف می‌کنند؛ متأسفانه سرنشینان خودرو جراحاتی برمی‌دارند. مطابق گزارش پلیس و کروکی، خانم ب مقصر تصادف است. وضعیت دیه مجروحین چگونه است؟

مطابق قانون، دیه تمامی سرنشینان خودروی زیان‌دیده، ازجمله راننده که همان آقای «الف» است باید توسط بیمه‌نامه خانم «ب» پرداخت شود. گواهینامه نداشتن آقای «الف» هیچ تأثیری در پرداخت دیه ندارد، زیرا او در این تصادف مقصر نبوده است؛ تنها جریمه‌ای که آقای «الف» باید پرداخت کند، جریمه رانندگی بدون گواهینامه است.

شرکت بیمه‌ای که صادرکننده بیمه‌نامه خانم «ب» بوده است باید بدون بهانه‌جویی و تعلل، دیه آقای «الف» و تمامی سرنشینان خودروی او را پرداخت کند. همچنین خانم «ب» و سرنشینان خودروی او نیز تحت پوشش بیمه هستند و می‌توانند دیه خود را از شرکت بیمه وصول کنند.

برای مطالعه بیشتر : شرایط گرفتن دیه تصادف جرحی بعد از رضایت پس از چند سال

غرامت و دیه راننده مقصر بدون گواهینامه

در تصادف فرضی آقای «الف» و خانم «ب»، این بار این‌طور در نظر می‌گیریم که مطابق کروکی و گزارش پلیس، آقای «الف» مقصر است. در این حالت، شرکت بیمه‌ای که بیمه‌نامه آقای «الف» را صادر کرده است، علاوه بر اینکه موظف است دیه خانم «ب» و سرنشینان خودروی او را پرداخت کند، باید دیه سرنشینان خودروی آقای «الف» را نیز پرداخت کند.

اما به شخص آقای «الف»، با توجه به اینکه در حال رانندگی بدون گواهینامه بوده است، دیه یا غرامت تعلق نمی‌گیرد و خود باید هزینه‌های درمان خود را پرداخت کند. تکرار می‌کنم که سرنشینان خودروی آقای «الف» کماکان می‌توانند دیه خود را از بیمه‌نامه آقای «الف» وصول کنند.

حتماً بخوانید : دیه راننده مقصر

دیه تصادف منجر به فوت بدون گواهینامه

دیه تصادف منجر به فوت بدون گواهینامه

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید درباره آن بدانید، دیه تصادف منجر به فوت بدون گواهینامه است. همان‌طور که پیش‌ازاین خواندید، دیه راننده فوت شده بدون گواهینامه در صورتی قابل وصول است که در تصادف مقصر نباشد.

مطابق قانون، دیه فوت راننده زیان دیده، حتی اگر گواهینامه نداشته باشد، از محل بیمه‌نامه راننده مقصر قابل وصول است. از سویی دیگر، اگر راننده مقصر تصادف گواهینامه نداشته باشد و تصادف منجر به فوت او شود، هیچ دیه‌ای به او تعلق نخواهد گرفت؛ حتی اگر بیمه‌نامه داشته باشد.

پیشنهاد خواندنی : دیه تشدید صدمات تصادف چیست؟

نداشتن گواهینامه موتور در تصادف

قوانین رانندگی بدون گواهینامه در مورد موتورسواران نیز صدق می‌کند و تفاوتی ندارد. بااین‌حال توصیه می‌کنم برای اطلاع کامل درباره دیه موتورسوار بدون گواهینامه به یادداشت قانون دیه تصادف موتور با ماشین مراجعه کنید. این یادداشت به‌طور کامل درباره شرایط وصول دیه تصادف موتورسوران است.

خواندنی : مراحل گرفتن دیه تصادفات از ابتدا تا بعد از رای دادگاه

پاسخ به سؤالات کاربران درباره دیه تصادف بدون گواهینامه

در ادامه سؤالات و شبهاتی که بیشتر مردم درباره دیه رانندگان بدون گواهینامه دارند را پاسخ خواهیم داد. این سؤالات و شبهات بیشتر در فضای مجازی پرسیده شده‌اند.

در صورت نداشتن گواهینامه در تصادف بیمه تعلق میگیرد

همان‌طور که در طول یادداشت اشاره کردیم، در صورتی به راننده بدون گواهینامه دیه بیمه شخص ثالث تعلق می‌گیرد که در تصادف مقصر نباشد. در صورت نداشتن گواهینامه و مقصر بودن در تصادف، هیچ دیه‌ای از بیمه به راننده تعلق نمیگیرد.

زیان‌دیده تصادف بدون گواهینامه

همان‌طور که در ابتدا گفتیم، زیان‌دیده تصادفی که هریک از طرفین و یا حتی هردو گواهینامه نداشته باشند، مانند سایر اشخاص، تحت پوشش بیمه‌نامه راننده مقصر قرار می‌گیرد و می‌تواند به‌طور کامل دیه خود را دریافت کند. تنها تفاوت، جریمه راهنمایی و رانندگی برای راننده بدون گواهینامه است که در قیاس با دیه بسیار ناچیز است.

دیه فوت راننده مقصر بدون گواهینامه

همان‌طور که در بخش قبل گفته شد، به راننده مقصر بدون گواهینامه هیچ دیه‌ای تعلق نمی‌گیرد.

تصادف بدون گواهینامه منجر به جرح

پاسخ به این سؤال نیازمند خواندن کامل مطلب است؛ اما به‌طورکلی به راننده مقصر بدون گواهینامه دیه تعلق نمی‌گیرد، اما راننده زیان‌دیده بدون گواهینامه مثل یک فرد با گواهینامه می‌تواند دیه خود را از بیمه دریافت کند.

یادداشت پیشنهادی : گرفتن دیه تصادف چقدر طول میکشد

با وجود داشتن شرایط بالا، به شما دیه نداده‌اند؟

اگر مطابق متنی که خواندید شرایط دریافت دیه را داشته‌اید اما به هر بهانه‌ای از سوی شرکت بیمه یا راننده مقصر، به شما دیه داده نشده است، باید پرونده خود را مجدد به راه بیندازید. البته این بار به یک وکیل تصادفات رانندگی نیاز خواهید داشت تا بتواند حق شما را از شرکت بیمه دریافت کند.

سوبارش، با تجربه‌ای بالا در پیروزی پرونده‌های مربوط به دیه تصادفات و وصول دیه از شرکت‌های بیمه و با داشتن گروهی از وکلای زبده بیمه‌ای، بهترین مرکز برای احقاق حق شما است. همین حالا از طریق راه‌های ارتباطی معرفی‌شده در وب‌سایت سوبارش و یا از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان سوبارش درباره وضعیت خود صحبت کنید و اولین گام برای احیای دیه خود را بردارید؛ حتی اگر سال‌ها از تاریخ تصادف گذشته باشد.

۴.۲از۵ (۱۷ رای)
همین الان از راههای ارتباطی زیر سوالت رو از کارشناس سوبارش بپرس:
یادداشت‌هایی در همین باره:

24 پاسخ

 1. سلام من وهمسرم درحال رانندگی با موتور واژگون شدیم گواهینامه نداشتم منتها بیمه داریم
  در این صورت بیمه بما تعلق میگیره؟
  واینکه بیمه میتونه هزینه درمان رو مجددا از ما استرداد کنه؟

 2. با سلام من مقصر هستم کسی هم زخمی نشذه و مشکلم اینه که پنج ماهه گه گواهینامه گ ایا بیمه بهم تعلق نمیکر ید ژا میگیرد
  وپنج ماه هم پزشک قانونی برام طول درمان نوسته
  ممنونم خدا خیرتون بدهک

 3. با سلام من با موتور بدون گواهینامه تصادف کردم از ناحیه ران پا دچار شکستگی با پلاتین شدم وهنوز استراحت پزشکی دارم ولی نتونستم به دادگاهی که گذشته داشتم بروم ایا تاثیری بر دیه دارد

 4. سلام تصادف کردم مقصر نیستم کسی که باهاش تصادف کردم گواهینامه نداره وفوت شده به من گفتن مسارت ماشینم را از اموال فرد فوت شده بگیرم چیزی نداره من باید چکار کنم

  1. عرض ادب و احترام خدمت شما ، آیا راننده فوت شده مقصر حادثه در صورت
   داشتن تمدید گواهینامه رانندگی فاقد تمدید و داشتنن بیمه شخص ثالث خودرو ، راننده فوت شده دیه بهش تعلق میگیره یا نه ؟ ممنون میشم جوابمو به ایمیل بفرستین🙏🌹

  2. واقعا ما انسانها چقدر بی رحم و پول پرست و بد بخت شدیم.که بدنبال اموات و مرده ها افتادیم که ازشون خسارت بگیریم.تصادف چیز ناخواسته ای هست که هیچکس مشتاق خسارت.و یا ریخته شدن خون خودش و دیگران نیست.بخدا اگر من همچنین موردی داشتم رضایت میدادم.

 5. سلام ببخشیدزن برادرمن توحادثه تصادف فوت کردراننده خودش بوده وبه کسی وچیزی نزده ماشین چپ شده بیمه داشته اماگواهینامه نداشته ایابیمه تعلق میگیره یانه

 6. سلام مقصر حادثه شدم با موتور بدون پلاک و مزایده و بدون گواهینامه وافسر گفت که موتور باید بره پارکینگ والان پنج روز الاغ هستم چون من بیمه نامه را دادم که بره دنبال خسارت ولی این موتور اگه صورت جلسه بشه باید پارکینگ بره وطرف می خواد بدون پارکینگ رفتن و صورت جلسه از من پول بگیره ومن موندم چیکار کنم

 7. سلام من بهمراه پدرم تو ماشین در جاده بودیم که با یک ماشین دیگه شاخ به شاخ شدیم و داخل اون ماشین ۶نفر بودند و در کروکی ۱۰۰ درصد منو مقصر کردند گواهینامه هم نداشتم ایا بیمه دیه من و پدرم و طرف های مقابل رو میپردازه؟
  بیمه شخص ثالث معلم بود ماشینم

 8. سلام پسرم در یک رستوران کار می کرد کارش هم خدماتی بود اما به دستور صاحب رستوران با موتور بدون بیمه به بیرون فرستاده میشه و دچار حادثه میشه و فوت میکنه آیا صاحب رستوران تحت سئوال خواهد رفت آیا دیه پسرم را می توانم مطالبه کنم

 9. سلام من ۲تیر ماه با موتور انداختم از جاده بیرون و لگنم شکست تا الان تو خونه افتاده بودم برای پزشک قانونی و… باید چیکار کنم تا دیه ام رو بگیرم؟ گواهینامه هم ندارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *