وکیل ملکی چیست

وکیل ملکی چیست

فهرست مطالب:

در میان انواع پرونده‌های حقوقی، می‌توان ادعا کرد که گران‌ترین پرونده‌ها مربوط به ملک و املاک و زمین هستند. این گرانی زمینه‌ساز ظهور یکی از شاخه‌های مهم وکالت با عنوان وکیل ملکی است. در این یادداشت درباره مشکلات حقوقی املاک خواهید خواند و ضمن آشنایی با وظایف وکیل ملکی و هزینه‌های آن به پاسخ این سؤال خواهید رسید که وکیل ملکی چیست.

مشکلات حقوقی املاک و مشکلات ملکی

شاید بتوان ادعا کرد که ایران یکی از کشورهایی است که دارای بیشترین مشکلات حقوقی ملک و املاک و زمین است. در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته، «نقشه کاداستر» (Cadastre) یا همان «حدنگاری» مشکلات ملکی را به میزان بسیار زیادی کاهش داده است و با یک استعلام ساده به‌راحتی می‌توان از ملکیت زمین یا ملک مطلع شد. در کشورمان، طرح کاداس هنوز در ابتدای راه است و به نظر می‌آید راه درازی در پیش دارد.

مشکلات حقوقی املاک در ایران به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. یکی از رایج‌ترین آن‌ها، فروش ملک به چند نفر است؛ یکی از مالکان در برهه‌ای از زمان ملک را به دو یا چند نفر می‌فروشد. اگر خریداران همان زمان مطلع شوند، حل مشکل خیلی سخت نخواهد بود؛ اما مشکل از جایی شروع می‌شود که یکی از خریداران تا سال‌ها ملک یا زمین خود را رها می‌کند و سند دیگر در همین مدت‌زمان بین چند نفر دست‌به‌دست می‌شود. درنهایت روزی که خریدار دوم سراغ ملک خود می‌رود، متوجه قضیه می‌شود و حالا حل کردن مشکل بسیار سخت و دشوار می‌شود.

نوع دیگر مشکلات ملکی معمولاً میان ورثه به وجود می‌آید. تقسیم ملک یا زمین و ارزش‌گذاری آن چالش‌های زیادی را برای وراث به وجود می‌آورد. اما شاید معروف‌ترین مشکلات حقوقی املاک، مربوط به املاک و زمین‌های مصادره‌ای است. قوانینی وجود دارد که درصورتی‌که یک ملک یا زمین حائز شرایطی خاص شود، از سوی ارگان‌های حکومتی مصادره می‌شود. این مصادره‌ها هرساله پرونده‌های متعددی را در قوه قضاییه باز می‌کند.

در کنار مشکلات ملکی‌ای که ذکر کردیم، مشکلات دیگری نیز وجود دارند که برای مطرح کردن همه آن‌ها به فرصتی بیشتر از این یادداشت نیاز است. با در نظر گرفتن این مشکلات حقوقی، می‌توان فهمید که نیاز به وکیل ملکی چقدر ضروری است.

وکیل املاک یا وکیل ملکی چیست؟

وکیل ملکی، وکیل املاک، وکیل زمین یا هر عنوان غیررسمی دیگر، به فردی گفته می‌شود که فارغ‌التحصیل رشته حقوق بوده و علاوه بر داشتن پروانه وکالت، به قوانین ملک و زمین تسلط بالایی داشته و ضمن داشتن تجربه بالای حضور در دعاوی حقوقی ملکی، رزومه خوبی در پیروزی در این پرونده‌ها داشته باشد.

وکیل املاک پیچ‌وخم‌های پرونده‌های ملکی را به‌خوبی می‌شناسد و تمامی آرای وحدت رویه این‌گونه پرونده‌ها را به دانش حقوقی خود افزوده است. وکیل زمین، آن‌قدر به مسائل حقوقی حوزه ملک و زمین مسلط است که با خواندن پرونده، حتی قبل از تشکیل دادگاه هم می‌تواند تا حدودی پیش‌بینی کند که رأی صادره نهایی چه خواهد بود.

هزینه وکیل دعاوی ملکی

وظایف وکیل ملکی یا وکیل ملک چیست؟

درباره وظایف وکیل ملکی می‌توان یادداشتی مجزا نوشت؛ اما به‌طور خلاصه وظایف وکیل ملکی چند مورد اصلی دارد که در ادامه آن‌ها را می‌خوانید.

اولین و اصلی‌ترین وظیفه وکیل ملکی، جمع‌آوری تمامی اطلاعات لازم درباره ملک یا زمینی است که درباره آن طرح دعوا شده است. وکیل ملک وظیفه دارد هر سندی که ممکن است به پیروزی در دادگاه کمک کند از هر ارگان، سازمان یا فردی جمع‌آوری کند.

وظیفه دیگر وکیل ملکی، ورود قانونی به‌موقع به پرونده و زمان‌شناسی دقیق است. یک وکیل ملکی به‌طور دقیق باید در زمان مناسب ادعاهای حقوقی را مطرح و یا در دفاع از موکل خود برآید.

اما مهم‌ترین و بدیهی‌ترین وظیفه وکیل ملکی، تسلط بالاست به‌تمامی بخشنامه‌هایی است که ملک یا زمین موکل را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

همان‌طور که گفته شد، وظایف وکیل ملکی شامل موارد متعددی می‌شود که در بالا تنها اصلی‌ترین آن‌ها را خواندید.

هزینه وکیل دعاوی ملکی چقدر است؟

دعاوی ملکی، شرایط متفاوتی دارند و نسبت به شرایط پرونده، هزینه وکیل دعاوی ملکی تفاوت می‌کند. برخی از وکلای ملکی، فارغ از نتیجه، هزینه ثابتی را برای پرونده در نظر می‌گیرند.

بااین‌حال در بیشتر پرونده‌های حقوقی که مربوط به مسائل مالی می‌شوند، هزینه وکیل درصدی از مبلغ یا ارزش ملکی است که موکل در دادگاه پیروز می‌شود؛ بازهم این شرایط پرونده و ملک است که تعیین می‌کند هزینه وکیل چند درصد باشد. باید اضافه کرد که همه چیزهایی که درباره هزینه وکیل دعاوی ملکی گفتیم، در توافق بین وکیل و موکل صورت می‌گیرد.

وکیل تضمینی ملک

وکیل تضمینی ملک، یک اصطلاح رایج در تبلیغ خدمات حقوقی است؛ اما چه زمانی به کار می‌رود؛ وکیل، با بررسی جوانب مختلف پرونده و اطمینان از پیروزی در دادگاه، به موکل خود تضمین می‌دهد که در دادگاه پیروز خواهد شد، بنابراین تمام حق‌الوکاله و هزینه‌های دیگر را موکول می‌کند به پس از گرفتن رأی پیروزی در دادگاه.

البته یک وکیل ملکی در صورتی پیروزی در یک پرونده را تضمین می‌کند که آن را مطالعه کرده باشد.

بهترین وکیل ملکی کیست

بهترین وکیل ملکی را چگونه می‌توان پیدا کرد؟

اگر شما هم درگیر یک پرونده ملکی باشید، حتماً به دنبال بهترین وکیل ملکی برای خود هستید. برای پیدا کردن بهترین وکیل ملکی، باید تمام شرایطی که در بالا گفتیم را در نظر بگیرید و با وکیلی که مدنظر دارید تطبیق دهید.

گروه وکلای حقوقی سوبارش، با داشتن گروهی از وکلای ملکی کارکشته، تجربه بالای حضور در محاکم قضایی ملک و زمین و رزومه‌ای درخشان در گرفتن رأی در پرونده‌های ملکی، پرونده ملک یا زمین شما را به بهترین وکیل ملکی مناسب پرونده شما می‌سپارد. بهتر است قبل از هر تصمیمی، از طریق راه‌های ارتباطی درج‌شده در سوبارش و یا از طریق صفحه تماس با ما، با یکی از کارشناسان حقوقی ما درباره پرونده حقوقی خود صحبت کنید؛ قطعاً صحبت با کارشناسان ما هزینه‌ای برای شما نخواهد داشت اما قطعاً اولین گام برای بازپس‌گیری ملک و زمین شما خواهد بود.

۴.۵از۵ (۴ رای)
همین الان از راههای ارتباطی زیر سوالت رو از کارشناس سوبارش بپرس:
یادداشت‌هایی در همین باره:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *