وکیل بیمه کیست

وکیل بیمه ای کیست؟

فهرست مطالب:

دعاوی حقوقی بیمه، یکی از رایج‌ترین پرونده‌های موجود در قوه قضاییه هستند. موضوع اکثر این پرونده‌ها، اختلاف میان بیمه‌گر و بیمه‌گذار بر سر میزان خسارتی است که باید توسط بیمه‌گر پرداخت شود. اینجاست که بیمه‌گذار به «وکیل بیمه» نیاز پیدا می‌کند؛ اما وکیل بیمه کیست و چه تفاوتی با سایر وکلا دارد.

وکیل امور بیمه کیست؟

حوزه‌های مختلف حقوقی، قوانین، بخشنامه‌ها، آئین‌نامه و درمجموع پیچیدگی‌های مخصوص به خود را دارند. یک وکیل، با وجود اختیارات قانونی برای وکالت در تمامی حوزه‌ها، با توجه به پیچیدگی‌هایی که به آن اشاره شد، تنها می‌تواند در یک یا درنهایت دو سه حوزه محدود و نزدیک به هم تخصص پیدا کند.

برخی از وکلا، با علاقه و استعدادی که در خود می‌بینند، حوزه بیمه را برای وکالت انتخاب می‌کنند و بدین ترتیب عنوان غیررسمی «وکیل بیمه‌ای» به آن‌ها اطلاق می‌شود. وکیل بیمه، باوجوداینکه می‌تواند از سوی شرکت‌های بیمه به‌کارگیری شود؛ اما در بیشتر دعاوی حقوقی، وکالت بیمه‌گذاران را قبول کرده و به‌نوعی طرف دعوای شرکت‌های بیمه می‌شود.

پیشنهاد : بیمه چیست؟

انواع وکیل بیمه

وکیل بیمه‌ای، در ضمن داشتن تخصص در امور بیمه، ممکن است در یکی از حوزه‌های بیمه تخصص بیشتری کسب کند. این سبب می‌شود، وکلای بیمه به در شاخه‌های مختلف دسته‌بندی شوند. در ادامه چند نوع مشهور وکیل امور بیمه را معرفی می‌کنیم.

وکیل بیمه شخص ثالث؛ وکیل تصادفات

وکیل تصادفات یا همان وکیل بیمه ثالث، یکی از مهم‌ترین انواع وکیل بیمه محسوب می‌شود. وکیل بیمه شخص ثالث به‌صورت تخصصی بر روی وصول دیه آسیب دیدگان تصادفات رانندگی کار می‌کند.

وکیل بیمه ای کیست؟

بخشنامه‌های متعدد در این حوزه و نبود شفافیت قانونی، کار پرونده‌های تصادفات را سخت و پیچیده می‌کند؛ ازاین‌رو حضور یک وکیل تصادفات متخصص الزامی است تا بیمه‌گذار بتواند دیه خود را تمام و کمال از بیمه وصول کند.

در همین رابطه : بیمه شخص ثالث چیست

وکیل بیمه باربری

بیمه‌های باربری یکی از انواع رایج بیمه برای بازرگانان است. این بیمه که در انواع مختلفی صادر می‌شود، با توجه به مبالغ بالای خسارتِ دیده‌شده در آن، با توجه به اختلاف قابل پیش‌بینی بیمه‌گر و بیمه‌گذار، تبدیل به یک پرونده حقوقی می‌شوند.

بدیهی است که بیمه‌گذار برای دریافت کامل خسارت خود، نیاز به وکیلی دارد که ضمن داشتن تسلط کافی به قوانین داخلی و بین‌المللی بیمه حمل‌ونقل، تجربه کافی در حل این‌گونه پرونده‌ها و وصول حداکثری خسارت داشته باشد. وکیل بیمه باربری فردی است که به بهترین شکل می‌تواند بیمه‌گذار را تا وصول کامل خسارت از شرکت بیمه همراهی کند.

بیشتر بدانید : بیمه باربری چیست

وکیل بیمه آتش سوزی

شاید در مقیاس منازل مسکونی، خسارت آتش سوزی چندان بالا نباشد؛ اما وقتی صحبت از یک آتش سوزی گسترده در یک کارخانه و یا انبار بزرگ می‌شود، میزان خسارت به اندازه‌ای است که شرکت‌های بیمه به‌راحتی تن به جبران آن نمی‌دهند.

در چنین مواقعی نیاز به فردی است که قوانین بیمه آتش سوزی و بخشنامه‌ها و آئین‌نامه‌های آن را به‌خوبی بشناسد و درعین‌حال تمامی راه و چاه وصول خسارت در بیمه آتش سوزی را بداند. وکیل بیمه آتش سوزی، شرایط گفته‌شده را داشته و بهترین گزینه برای مراجعه یک خسارت‌دیده از آتش سوزی است.

در همین باره : بیمه آتش سوزی چیست

وکیل بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت (Liability insurance)، ازجمله بیمه‌هایی است که قراردادهای پیچیده و پر از بند و ماده دارد. بیمه مسئولیت، معمولاً برای افرادی چالش‌برانگیز می‌شوند که کارگران و یا کارمندان خود را تحت پوشش درآورده‌اند و زمانی که آسیبی به یکی از کارکنان آن‌ها می‌رسد، شرکت بیمه پوشش مورد انتظار آن‌ها را نمی‌دهد.

وکیل بیمه مسئولیت، با تجربه بالا در این حوزه و تسلط کامل به انواع قراردادهای بیمه مسئولیت، توانایی کامل در حل دعاوی حقوقی مربوط به بیمه مسئولیت را دارا است.

چه زمانی باید به وکیل بیمه‌ای مراجعه کرد؟

قراردادهای بیمه ظاهر ساده‌ای دارند، اما تنها در هنگام بروز اختلاف میان بیمه‌گذار و شرکت بیمه است که پیچیدگی‌های این قراردادها و قوانین مربوط به آن خودنمایی می‌کند. پیروزی در دادگاه‌هایی که یک سوی آن وکلای زبده شرکت بیمه قرار دارند و تجربه سال‌ها حضور در این‌گونه دادگاه‌ها را دارند، بسیار بسیار دشوار است.

بدیهی است بیمه‌گذار که به‌اندازه یک شهروند عادی از قوانین اطلاع دارد، از پیش بازنده این‌گونه دادگاه‌ها خواهد بود و توانایی وصول کامل دیه، غرامت یا خسارت خود را ندارد. حتی وکیلی که تجربه حل پرونده‌های مشابه را نداشته باشد نیز بعید است بتواند حق موکل خود را کامل بستاند.

وکیل بیمه‌ای، تنها فردی است که صلاحیت در دست گرفتن پرونده شما در مقابل شرکت‌های بیمه را دارا است. حضور فرد غیرمتخصص در دادگاه ممکن است باعث زیان چندین میلیاردی شما شود؛ پس بهتر است ریسک نکرده و کار را به کاردان بسپارید.

چرا وکیل بیمه‌ای سوبارش؟

گروه وکلای حقوقی سوبارش، با داشتن گروهی زبده از وکلای بیمه در حوزه‌های بیمه شخص ثالث، بیمه آتش سوزی، بیمه باربری و بیمه مسئولیت، تجربه سال‌ها حضور در دعاوی حقوقی مربوط به بیمه را داشته و پرونده‌های بی‌شماری در این زمینه حل کرده است. همین حالا از طریق راه‌های ارتباطی معرفی‌شده در وب‌سایت و یا مراجعه به صفحه تماس با ما، با یکی از کارشناسان سوبارش تماس گرفته و اولین گام برای حل کامل پرونده بیمه‌ای خود را بردارید.

۴.۴از۵ (۸ رای)
همین الان از راههای ارتباطی زیر سوالت رو از کارشناس سوبارش بپرس:
یادداشت‌هایی در همین باره:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *