جدول مقایسه کلوزهای بیمه باربری

کلوز بیمه چیست؟ جدول مقایسه کلوزهای بیمه باربری

فهرست مطالب:

کلوزهای بیمه باربری یکی از قسمت‌های مهم قراردادهای بیمه‌های باربری هستند. باوجود اهمیت آن‌ها، بسیاری از بیمه‌گذاران شناختی از آن‌ها نداشته و تفاوت این کلوزها را نمی‌دانند. در این یادداشت به شما خواهیم گفت که کلوز بیمه چیست و ضمن نمایش جدول کلوزهای بیمه باربری، آن‌ها را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد.

کلوز بیمه چیست

کلوز بیمه (به انگلیسی Clause) بخش مکمل یک بیمه محسوب می‌شود که به شرایط عمومی آن بیمه اضافه می‌شود. کلوز در یک بیمه، شرایط لازم برای پرداخت غرامت به بیمه‌گزار را به‌صورت دقیق می‌آورد و همین امر لزوم شناخت آن را برای بیمه‌گذار حیاتی می‌کند.

تعریف کلوزهای باربری

کلوزهای بیمه باربری و حمل‌ونقل، به‌صورت استانداردی بین‌المللی تعریف شده و در سرتاسر جهان اجرا می‌شوند. این کلوزها در حال حاضر در شرایط عمومی بیمه باربری ایران نیز تعریف شده‌اند؛ ازاین‌رو، به‌عنوان یک اصل در قراردادهای بیمه باربری بوده و الزام‌آور هستند.

کلوزهای بیمه باربری

کلوزهای بیمه باربری ۴ نوع هستند؛ «A»، «B»، «C» و «Total loss». بیمه‌گذار هنگام امضای قرارداد بیمه باربری، یکی از این کلوزها را انتخاب می‌کند.

هریک از کلوزهای بیمه باربری میزان خطرات متفاوتی را پوشش می‌دهند. کلوز A بیمه باربری، بیشترین خطرات را تحت پوشش قرار می‌دهد و کلوز C خطرات کمتری را پوشش می‌دهد. بدیهی است که هرقدر میزان خطرات تحت پوشش افزایش یابد، حق بیمه پرداختی نیز افزایش میابد.

در ادامه جدول مقایسه کلوزهای بیمه باربری را مشاهده می‌کنید.

جدول مقایسه کلوزهای بیمه باربری

ردیفنوع پوششABCTotal Loss
۱از بین رفتن کلی کالا در یک مرحله ناشی از آتش‌سوزی   
۲آتش‌سوزی و انفجار 
۳به گل نشستن، زمین‌گیر شدن، برخورد با کف دریا، غرق شدن، واژگون شدن (کشتی یا شناور) 
۴واژگون شدن یا از خط خارج شدن وسیله حمل زمینی 
۵تصادم یا برخورد کشتی، شناور یا وسیله حمل دیگر با هر جسم خارجی 
۶تخلیه کالا در بندر اضطراری 
۷تلف شدن کالا در جریان زیان همگانی 
۸به دریا انداختن کالا برای سبک سازی 
۹زلزله، آتش‌فشان یا صاعقه  
۱۰به دریا افتادن کالا از روی عرشه کشتی  
۱۱ورود آب دریا، دریاچه، رودخانه به کشتی، شناور، محفظه کالا، کانتینر، لیفت وان یا محل انبار  
۱۲تلف کلی هر بسته در کشتی یا شناور و یا تلف کلی هر بسته به علت افتادن در هنگام بارگیری و یا تخلیه کشتی، شناور  
۱۳طوفان   
۱۴دزدی دریایی   
۱۵آسیب و تخریب عمدی مورد بیمه که توأم با سوءنیت بوده، از طرف هر کس   
۱۶خسارت‌های ناشی از باران، آفتاب و دم   
۱۷دزدی، دله‌دزدی و عدم تحویل   
۱۸سائیدگی، زنگ‌زدگی، نشت، شکست   
۱۹لب‌پریدگی، کج شدن، خراشیدگی، ضربه دیدگی   
۲۰کالای مجاور، روغن‌زدگی   
۲۱خسارت ناشی از جنگ   
۲۲کرم‌زدگی، موش زدگی، آفت‌زدگی و …   
۲۳کسری، ریزش   
جدول کلوزهای بیمه باربری

همان‌طور که در جدول مقایسه کلوزهای بیمه باربری مشاهده می‌کنید، کلوز A پوشش حداکثری داشته و به‌غیراز استثنائات بیمه باربری، تقریباً هرگونه حادثه‌ای که منجر به خسارت به محموله شما شود را تحت پوشش قرار می‌دهد.

از سویی دیگر کلوز C خطراتی کلی را پوشش می‌دهد که عمدتاً خطراتی رایج هستند و امکان وقوع آن‌ها از سایر خطرات بیشتر است؛ ازاین‌رو می‌توان گفت که کلوز C با توجه به حق بیمه پایین‌تر، کلوز مقرون‌به‌صرفه‌ای محسوب می‌شود.

کلوز B خطرات کمتری را نسبت به کلوز A پوشش می‌دهد اما نسبت به کلوز C پوشش کامل‌تری است. کلوز Total loss نیز تنها در مواردی منجر به پرداخت غرامت به بیمه‌گذار می‌شود که محموله او براثر آتش‌سوزی به‌طور کامل و در یک مرحله از بین برود.

حل دعاوی مربوط به بیمه باربری

بسیاری از دعاوی حقوقی مربوط به بیمه باربری، در تفسیر کلوزهای بیمه باربری و نحوه بروز خسارت و شرایط پرداخت غرامت است. در هنگام بُروز خسارت، شرکت‌های بیمه به‌طور طبیعی به دنبال پرداخت غرامت کمتر هستند و این آغاز ماجرا برای افرادی است که به دنبال وصول غرامت بیمه باربری هستند.

با توجه به اینکه عموماً مبلغ اختلافی میان شرکت بیمه‌گر و بیمه‌گذار قابل‌توجه است، توصیه مؤکد این است که در چنین شرایطی حتماً به یک وکیل بیمه باربری مراجعه کنید. وکیل بیمه باربری، با توجه به تخصص و تجربه‌ای که در این زمینه داشته و اشرافی که به قوانین بیمه باربری دارد، شانس شما را برای وصول بیشترین میزان غرامت به حداکثر می‌رساند.

گروه وکلای حقوقی سوبارش با داشتن سال‌ها تجربه در عرصه دعاوی حقوقی بیمه باربری و با داشتن رزومه‌ای قوی در پیروزی در پرونده‌های حقوقی بیمه باربری، یکی از مورد اعتمادترین مراکز برای به دست گرفتن پرونده حقوقی شما است. همین حالا با سوبارش تماس بگیرید و از کارشناس ما درباره پرونده خود مشاوره رایگان دریافت کنید.

۴.۷از۵ (۳ رای)
همین الان از راههای ارتباطی زیر سوالت رو از کارشناس سوبارش بپرس:
یادداشت‌هایی در همین باره:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *