پوشش تبعی چیست

پوشش تبعی چیست و خطرات تبعی در بیمه آتش سوزی کدام ها هستند؟

فهرست مطالب:

بیمه آتش سوزی، یکی از مهم‌ترین بیمه‌ها برای کارخانه‌داران و صاحبان کسب‌وکار است، چراکه ممکن است یک آتش سوزی تمامی زحمات و سرمایه آن‌ها را در عرض چند دقیقه به باد دهد. در این یادداشت درباره پوشش‌های تبعی و خطرات تبعی در بیمه آتش سوزی نوشته‌ایم؛ یکی از مقولات مهمی که هنگام خرید بیمه حتماً باید مدنظر داشت.

پوشش تبعی چیست؟

پوشش تبعی اصطلاحی است که احتمالاً به گوشتان خورده است، اما معنی آن چیست؟ خطرات تحت پوشش در بیمه آتش سوزی به دو دسته «پوشش اصلی» و «پوشش تبعی» تقسیم می‌شوند. پوشش‌های اصلی بیمه آتش سوزی شامل آتش سوزی، انفجار و صاعقه هستند که در شرایط عمومی بیمه آتش سوزی آمده اند.

این خطرات به‌طور حتم در تمامی بیمه‌های آتش سوزی تحت پوشش قرار می‌گیرند؛ اما خطراتی نیز هستند که در بیمه‌نامه‌های آتش سوزی قرار ندارند، اما هنگام خرید بیمه می‌توان آن‌ها را نیز در بیمه‌نامه گنجاند. به این خطرات، خطرات تبعی می‌گویند که ذیل فصل «پوشش تبعی» بیمه‌نامه می‌توانند تحت پوشش قرار گیرند.

بیشتر بخوانید : اصل قائم مقامی در بیمه آتش سوزی

ویژگی‌های پوشش تبعی

حق بیمه خطرات تبعی به‌صورت جداگانه بوده و درصورتی‌که بیمه‌گذار قصد تحت پوشش قراردادن آن‌ها را داشته باشد، باید بابت هریک حق بیمه جداگانه‌ای پرداخت کند. همچنین باید درنظر داشته باشید که تحت پوشش قراردادن خطرات تبعی، باید در کنار پوشش‌های اصلی باشد و نمی‌توان فقط خطرات تبعی را تحت پوشش قرارداد.

نکته بسیار مهمی که درباره پوشش تبعی باید بدانید این است که این پوشش در بیمه معمولاً شامل فرانشیز می‌شود.

خطرات تبعی در بیمه آتش سوزی

خطرات تبعی در بیمه آتش سوزی

خطرات تبعی لیست بلندی شامل حدود ۳۰ خطر است. بیمه‌گذار برحسب خطرات محتملی که ممکن است محل کسب‌وکار یا زندگی او را تهدید کند، باید این خطرات تبعی را به پوشش تبعی بیمه‌نامه خود اضافه کند.

حق بیمه خطرات تبعی، بستگی به محل قرارگیری مکان تحت پوشش بیمه آتش سوزی و میزان ریسک به وقوع پیوستن آن خطر دارد. به‌طور مثال پوشش زلزله و آتش‌فشان، در منطقه‌ای که بر روی گسل‌های زلزله و در کنار یک کوه آتش‌فشان است، با توجه به بالا بودن احتمال وقوع زلزله و آتش‌فشان، حق بیمه بالایی خواهد داشت. از سویی دیگر، در منطقه‌ای که نه گسل زلزله‌ای وجود دارد و نه کوه آتش‌فشان، بدیهی است که حق بیمه این پوشش ناچیز خواهد بود.

در ادامه لیست مهم‌ترین خطرات تبعی قابل پوشش در بیمه‌های آتش سوزی را می‌خوانید. این خطرات، خطراتی هستند که معمولاً بیشتر خریداری می‌شوند و کاربردی‌تر هستند.

در همین باره : استثنائات بیمه آتش سوزی

فهرست خطرات تبعی در بیمه آتش سوزی

  1. پوشش سرقت
  2. پوشش هزینه پاک‌سازی
  3. پوشش شورش و آشوب
  4. پوشش زلزله و آتش‌فشان
  5. پوشش طوفان، گردباد و تندباد
  6. پوشش انفجار ظروف تحت‌فشار
  7. خطر عدم‌النفع یا وقفه در فعالیت
  8. پوشش مسئولیت مالی در برابر همسایگان
  9. پوشش سیل و طغیان آب دریاها و رودخانه‌ها

حل اختلافات ناشی از پوشش‌های تبعی

در موارد بسیاری دیده شده است که پس از وقوع خسارت، بیمه‌گذار و شرکت بیمه، بر سر میزان خسارات وارده ناشی از خطرات پوشش تبعی به اختلاف برمی‌خورند. گاهی این اختلافات، غرامت سنگینی است که بیمه‌گذار حق خود می‌داند، اما شرکت بیمه از پرداخت آن امتناع می‌کند.

در چنینی مواردی حتماً باید به یک وکیل بیمه آتش سوزی مراجعه کرد. وکیل بیمه آتش سوزی، با تجربه بالایی که درزمینهٔ قراردادهای بیمه‌های آتش سوزی و وصول غرامت بیمه آتش سوزی دارد، با کمترین ریسک می‌تواند بالاترین غرامت ممکن را برای شما از شرکت بیمه‌گر وصول کند.

گروه وکلای حقوقی سوبارش، با داشتن سابقه‌ای طولانی در عرصه وصول غرامت بیمه آتش سوزی، یکی از بهترین مراکز برای اعاده حق شما از شرکت‌های بیمه است. همین حالا با تماس با سوبارش و طرح مشکل با یکی از مشاوران ما، اولین گام را برای وصول غرامت خود بردارید.

۴.۵از۵ (۴ رای)
همین الان از راههای ارتباطی زیر سوالت رو از کارشناس سوبارش بپرس:
یادداشت‌هایی در همین باره:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *