پارت شیپمنت چیست

پارت شیپمنت چیست؟ حمل به دفعات در بیمه باربری

فهرست مطالب:

یکی از شروط قراردادهای بیمه باربری، «پارت شیپمنت» یا «حمل به دفعات» است. بیمه‌گذار یا همان صاحب بار، هنگام امضای قرارداد بیمه باربری، در صورت احراز این شرط، باید آن را در بیمه‌نامه قید کند. در ادامه درباره پارت شیپمنت یا حمل به دفعات می‌خوانید و با مفهوم «ترانسشیپمنت» نیز آشنا می‌شوید.

حمل به دفعات چیست؟

پارت شیپمنت یا حمل به دفعات، به شرطی گفته می‌شود که طی آن بیمه‌گذار یا همان صاحب بار به شرکت بیمه اعلام می‌کند که بار او در چند مرحله حمل و تحویل می‌شود. درواقع در این حالت، بار به‌صورت چند «پارت» شده و پارت‌ها در مراحل زمانی مختلف حمل و تحویل می‌شوند.

در این صورت، خطرات ناشی از حمل به دفعات نیز تحت پوشش بیمه باربری قرار می‌گیرند. در حال حاضر بیشتر محموله‌های واردشده به ایران به‌صورت پارت شیپمنت تحویل می‌شوند.

ترانسشیپمنت کالا چیست؟

ترانس شیپمنت اصطلاح دیگری است که در صورت احراز آن، باید در قرارداد بیمه باربری ذکر شوند. ترانسشیپمنت به حالتی می‌گویند که در آن بار، از مبدأ تا مقصد در چند وسیله نقلیه مختلف جابه‌جا می‌شود. به‌طور مثال کالایی که مبدأ آن «آلمان» و مقصد آن «ایران» است، ابتدا در یک کشتی بارگیری شده و تا «امارات» حمل شده و در امارات به کشتی دیگری انتقال پیدا کرده و به ایران ارسال می‌شود.

همان‌طور که متوجه شدید، تقریباً تمامی کالاهای ایرانی به همین شکل به ایران ارسال می‌شوند؛ بنابراین صاحب کالا حتماً باید این شرط را در قرارداد بیمه خود منظور کند.

مشکلات بیمه باربری را چگونه حل کنیم؟

اگر در موارد مربوط به «پارت شیپمنت» یا «ترانسشیپمنت» با شرکت بیمه‌گر به مشکل خورده‌اید، کافی است از مشاوره حقوقی کارشناسان سوبارش استفاده کنید تا بهترین راه‌حل را پیش روی شما بگذارند و جلوی بروز یک خسارت بزرگ را بگیرند و در صورت لزوم یک وکیل بیمه باربری به احیای حقوق شما در برابر شرکت بیمه اقدام کند.

۴.۵از۵ (۴ رای)
همین الان از راههای ارتباطی زیر سوالت رو از کارشناس سوبارش بپرس:
یادداشت‌هایی در همین باره:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *