باراتری در بیمه باربری

باراتری چیست

فهرست مطالب:

یکی از اصطلاحات مهم اما گُنگ بیمه باربری، «باراتری» (Barratry) است. قبل از اینکه به واژه‌شناسی باراتری و تاریخچه پیدایش این اصطلاح حقوقی بپردازیم، مسئله مهم‌تر را پاسخ داده و به باراتری در بیمه باربری می‌پردازیم.

باراتری در بیمه باربری چیست

باراتری یکی از پوشش‌های کلوز A بیمه‌های باربری است که مطابق آن، آسیب عمدی یا سهوی وارده از سوی خدمه کشتی به بار، تحت پوشش بیمه باربری قرارگرفته و بیمه‌گر موظف به جبران این خسارت خواهد بود.

در ادامه بیشتر با این واژه حقوقی آشنا می‌شوید.

در همین زمینه بخوانید : بیمه باربری چیست؟

باراتری یعنی چه

باراتری یا همان Barratry ترجمه فارسی ندارد، هرچند برخی از آن «خیانت در امانت» استنباط می‌کنند. آنچه از شرح انگلیسی این واژه در حوزه حقوق عمومی فهمیده می‌شود، باراتری، «دعوای حقوقی به‌منظور آزار یا کسب منفعت» است.

بااین‌حال استفاده از واژه باراتری در بیمه باربری به سال‌های بسیار دور برمی‌گردد. اولین بار و در سال ۱۹۰۶ اصطلاح باراتری در مصوبه بیمه‌های دریانوردی پارلمان انگلستان تعریف شد. مطابق این تعریف، باراتری یعنی «هر عملِ نادرستِ عامدانه‌ای که از سوی فرمانده یا خدمه، به ضرر مالک کشتی یا اجاره‌کننده آن باشد».

این اصطلاح که از «قانون حمورابی» برداشت‌شده بود، بعدها با چالش‌های فراوانی در نظام‌های قضایی مختلف دنیا روبرو شد. آنچه امروزه از باراتری در بیمه باربری ایران می‌توان استنباط کرد، هرگونه آسیب عامدانه یا غیر عامدانه به بار توسط خدمه کشتی است. هرچند که در محاکم قضایی تفسیر باراتری خود حکایتی پیچیده است و شاید کسی در قانون ایران نتواند به‌دقت بگوید که باراتری چیست.

برای اثبات پوشش باراتری در دادگاه چه باید کرد

همان‌طور که گفته شد باراتری در قانون ایران تعریف صریحی ندارد؛ بنابراین بسیاری از بیمه‌گذاران برای اثبات پوشش باراتری با شرکت بیمه به اختلاف می‌خورند و کار به محاکم قضایی می‌کشد. در چنین وضعیتی تنها یک وکیل بیمه باربری متخصص و باتجربه می‌تواند از حق بیمه‌گذار دفاع کرده و شرکت بیمه را محکوم به پرداخت غرامت تحت پوشش باراتری کند.

گروه وکلای حقوقی سوبارش، با داشتن سال‌ها تجربه در عرصه وصول غرامت بیمه‌های مختلف ازجمله بیمه باربری، یکی از تخصصی‌ترین مراکز برای احقاق حقوق کسانی است که دعوای حقوقی درزمینهٔ بیمه باربری دارند. اگر شما هم درگیر پرونده حقوقی بیمه باربری بوده و به دنبال وصول غرامت حداکثری از شرکت بیمه هستید، همین حالا با سوبارش تماس گرفته و مشکل خود را با یکی از کارشناسان ما مطرح کنید. قطعاً این تماس آغازی خواهد بود بر احقاق حقوق و وصول غرامت بار شما.

۴.۷از۵ (۴ رای)
همین الان از راههای ارتباطی زیر سوالت رو از کارشناس سوبارش بپرس:
یادداشت‌هایی در همین باره:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *