تشدید صدمات چیست

تشدید صدمات چیست و در دیه تصادفات چگونه قابل وصول است؟

فهرست مطالب:

بیشترین طول درمانی که پزشکی قانونی برای بررسی صدمات در نظر می‌گیرد، یک سال است. بااین‌حال برخی از صدمات ناشی از تصادفات رانندگی، به‌خصوص صدمات منجر به ضایعه نخاعی، در مدت‌زمانی بیش از یک سال خود را نشان می‌دهند و ازاین‌رو در دوره یک سالِ طول درمان از چشمِ پزشکی قانونی پنهان می‌مانند. در این یادداشت درباره چگونگی وصول دیه این‌گونه صدمات می‌خوانید.

تشدید صدمات چیست؟

برخی از صدمات و جراحات در طول زمان منجر به ایجاد صدماتی دیگر در بدن شده و یا باعث ایجاد اختلال در برخی دیگر از اندام می‌شوند. به این‌گونه صدماتی که بعد از مدتی در بدن ایجاد می‌شوند، تشدید صدمات می‌گویند.

اصطلاح تشدید صدمات به‌عنوان اصطلاحی حقوقی در پزشکی قانونی و در مبحث دیه مطرح می‌شود. همان‌طور که گفته شد، دوره طول درمان و حداکثر مدت‌زمانی که پزشکی قانونی صرف بررسی صدمات وارده و اثرات جانبی ناشی از آن بر روی یک فرد می‌کند یک سال است؛ بنابراین، اثرات جانبی‌ای که بعد از یک سال بر روی فرد مصدوم ایجاد می‌شوند، عملاً در محاسبه میزان دیه نادیده گرفته می‌شوند.

تشدید صدمات، برای جلوگیری از ضایع شدن حق افرادی است که صدمات آن‌ها در دوره طول درمان دیده نشده و درنتیجه دیه آن نادیده گرفته شده است.

پیشنهاد خواندنی : گرفتن دیه تصادف چقدر طول میکشد

تشدید صدمات ضایعه نخاعی

همان‌طور که گفته شد، بحث تشدید صدمات بیشتر مربوط به افرادی است که دچار صدماتی همچون ضایعه نخاعی شده‌اند. بسیاری از آسیب‌های ضایعه نخاعی در مدت‌زمانی بیش از یک سال بُروز می‌کنند. این مسئله به‌خصوص در مورد آسیب دیدگان تصادفات رانندگی بیشتر به چشم می‌آید.

بیشتر افرادی که براثر تصادف دچار ضایعه نخاعی شده و تعدد دیات به آن‌ها تعلق گرفته است، براثر مرور زمان دچار تشدید صدمات می‌شوند، اما یا خود از آن بی‌اطلاع هستند و یا نمی‌دانند که می‌توان برای آن صدمات هم درخواست دیه داد.

بخوانید : دیه راننده مقصر

دیه تشدید صدمات چگونه قابل وصول است؟

وصول دیه تشدید صدمات، فرایندی مشابه مراحل گرفتن دیه تصادف دارد؛ با این تفاوت که به دلیل خاص بودن موارد تشدید صدمات، قانع کردن پزشکی قانونی، دادگاه و شرکت بیمه به پرداخت دیه اندکی دشوار است. ابتدا باید دادخواست مجددی برای بررسی تشدید صدمات داد، سپس برای معاینه مجدد به پزشکی قانونی مراجعه کرد و در آخر درخواست دیه تشدید صدمات داد.

همان‌طور که می‌بینید، طولانی بودن روند دادرسی تشدید صدمات و هزینه‌بر بودن آن، برای افرادی که صدمات پایینی دارند صرفه ندارد و تنها مناسب افرادی است که دچار صدماتی همچون ضایعه نخاعی شده‌اند.

بااین‌حال، افرادی که مشمول تشدید صدمات هستند، باید در زمان مناسبی برای دریافت دیه تشدید صدمات اقدام کنند؛ زیرا با توجه به طولانی بودن روند دادرسی این‌گونه پرونده‌ها، ممکن است بازهم دیه آن‌ها پایمال شود. همچنین عدم تسلط به قوانین ممکن است باعث شکست آن‌ها در مقابل شرکت بیمه در دادگاه شود.

در همین باره : گرفتن دیه پس از رضایت

بهترین راه وصول دیه تشدید صدمات چیست؟

همان‌طور که آوردیم، روند وصول دیه تشدید صدمات تصادف پیچیده بوده و روال طولانی‌ای دارد. درعین‌حال عدم تسلط به قوانین و همچنین زمان‌بندی نامناسب برای اقدام حقوقی، موجب پایمال شدن دیه فرد می‌شود.

بهترین راه برای وصول دیه تشدید صدمات، مراجعه به یک وکیل تصادفات است که تسلط و تجربه کافی در چنین پرونده‌هایی داشته باشد. یک وکیل تصادفات باتجربه، همچنین با شناختی که از قوانین دیه و پزشکی قانونی و میزان دیه صدمات و آسیب‌های احتمالی یک ضایعه نخاعی دارد، از پایمال شدن دیه افراد زیان‌دیده جلوگیری کرده و دیه آن‌ها را به‌صورت ۱۰۰ درصدی وصول می‌کند.

گروه وکلای حقوقی سوبارش با تجربه‌ای بالا در عرصه دیه تصادفات، یکی از بهترین مراکز برای وصول دیه تشدید صدمات ضایعه نخاعی است. هم‌اکنون با مراجعه به صفحه تماس با ما و با یک مشاوره رایگان تلفنی یا اینترنتی، در مورد وضعیت پرونده خود با یکی از کارشناسان ما صحبت کنید؛ شاید این تماس اولین گام برای وصول دیه نادیده گرفته شما باشد.

۴.۵از۵ (۴ رای)
همین الان از راههای ارتباطی زیر سوالت رو از کارشناس سوبارش بپرس:
یادداشت‌هایی در همین باره:

10 پاسخ

 1. سلام عرض ادب بنده سال ۱۴۰۱ تصادف کردم دچار نقص عضو شدم اما احساس میکنم دیه خوب پرداخت نکردم درصدام پایین زدن که یه دست کلا تا اخر عمر پلاتین زدن عصب دستم لح شده فقط ۱درصد زدن جدای شکستیگا دو طرف سینه لوله زده بود اونم ۱درصد هیچ مثلا تره قوه بنده بد جوش خرده هرشب موقع خواب مشکل دارم یه سمتم کلا تعطیله //قانون میگه بد جوش خوردن نصف دیه کامل نیست مگه اما برای بنده۴ درصد ۱ درصد ارش زدن تره قوه چیکار کنمبنظرتونمیتونم حقموبگیرم ..میخواستم اعتراض بزنم اطرافیان نذاشتن الانم درگیرم باهاش…حدود از پرداخت دیه ۷ ماه گذشته

 2. با سلام
  بنده برج ۱۱-۱۴۰۱ تصادف کردم شکستگی استابولوم پلاتین لگن دارم که بعد از عمل هم دچار آسیب عصبی شدم و افتادگی مچ پا دارم که به گفته پزشک معالج درمان صد در صد ندارد و تا الان هم سه بار معاینه مجدد پزشکی قانونی رفتم که حدود یک سال طول کشیده آیا معاینه پزشکی قانونی ادامه دارد یا نه?و در ضمن از کار افتادگی و فلج پا هم دیه دارد یا نه .!?با توجه به اینکه شغلم را از دست دادم توان کار در شغل قبلی را ندارم تکلیف چیست لطفا راهنمایی بفرمایید

 3. ایا مبلغ رو دریافت کنم بعد ب اسم تشدید درد برگردونم یا همین الان مبلغش اضاف میشه احساس میکنم تنگی نخاع و عفونت تو کمر دچار شدم درد و گرفتگی شدید عضلات دارم

  1. با درود
   شما هر زمان حتی سالها بعد می توانید بابت تشدید صدمات مجددا پیگیری کنید فقط مشکل اینجاست که جان انسان قیمت زیادی ندارد و تشدید صدمات باید ارزشمند باشد تا ارزش استارت مجدد داشته باشد
   چون زمانبر است و اگر دیه تشدید صدمات کم باشد ارزش شروع ندارد

 4. با سلام من سال ۱۴۰۰تصادف کردم و از ناحیه کمر و پا دچار شکستگی و پلاتین در سه مهره کمرم شدم و همچینین نیمه دررفتگی کشکک زانو و ب علاوه شک دکتر ارتوپد ب کش امدن رباط کلا ب نرخ ۱۴۰۱میشه ۲۳۷تومن کل دیه با این ک ناحقی شده بود در حقم به علت طول نکشیدن ماجرا گذاشتم حکم بره تو مرحله اجرا و الان تو دست بیمست داره میره تو ۱۴۰۱چطوری قبل و یا بعد از دریافت پول پرونده رو برگردونم کمرم خیلی اذیت شده ناقص شدم البته بیمه هم الان میگه سه مهر کمرت ک شکسته شامل دو تا یک دهم نمیشه فقط یه مهره حساب میشه کل استخوان راهنمایم کنید ممنون میشم

  1. با درود
   شما هر زمان حتی سالها بعد می توانید بابت تشدید صدمات مجددا پیگیری کنید فقط مشکل اینجاست که جان انسان قیمت زیادی ندارد و تشدید صدمات باید ارزشمند باشد تا ارزش استارت مجدد داشته باشد
   چون زمانبر است و اگر دیه تشدید صدمات کم باشد ارزش شروع ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *