گرفتن دیه تصادف چقدر طول میکشد

گرفتن دیه تصادف چقدر طول میکشد؟ مدت زمان پرداخت دیه تصادف توسط بیمه

فهرست مطالب:

بعد از رأی دادگاه تصادف و در مرحله اجرای احکام، مدت‌زمانی طول میکشد تا دیه تصادف به حساب فرد واریز شود. این که گرفتن دیه تصادف چقدر طول میکشد به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه می‌خوانید. با سوبارش همراه باشید.

پرداخت دیه تصادف چقدر زمان میبرد

مطابق قانون بیمه شخص ثالث مدت زمان پرداخت دیه تصادف ۱۵ روز کاری است، اما این صرفاً یک بند قانونی است. مدت زمان پرداخت دیه تصادف بیش از هر چیزی، به عملکرد شرکت بیمه بستگی دارد. در ادامه ضمن اینکه مرحله اجرای احکام را مرور می‌کنیم، تمامی عوامل تأثیرگذار در روند پرداخت دیه را بررسی می‌کنیم تا متوجه شوید که دیه بعد از چه مدت پرداخت میشود.

یادداشت پیشنهادی : مراحل گرفتن دیه تصادفات تا بعد از رای دادگاه

اجرای احکام دیه چقدر طول میکشد

قبل از اینکه سراغ بحث اجرای احکام برویم، بد نیست بدانید که رأی دادگاه برای دیه چقدر طول میکشد. بعدازاینکه گزارش پزشکی قانونی تکمیل شد، مدارک آن به همراه دیگر مدارک پرونده از سوی دادسرا تکمیل شده و به دادگاه برای تعیین نوبت ارسال می‌شوند. پس از حدود یک تا دو ماه، نوبت دادگاه تعیین میشود که معمولاً بین ۲ تا ۳ ماه بعد است. در نظر داشته باشید که زمان‌های گفته‌شده نسبت به شهر و شعبه متغیر است.

دادگاه نیز پس از تعیین جلسه و مشاهده اسناد و مدارک، پس از مدتی رأی را صادر می‌کند.

حتماً بخوانید : دیه تصادف موتور

مدت زمان پرداخت دیه بعد از رای دادگاه

یکی از عوامل مؤثر در مدت زمان پرداخت دیه، ابلاغ نامه اجرای احکام به شرکت بیمه است. باید در اولین فرصت نامه اجرای احکام را به شرکت بیمه ببرید.

برای اینکه جلوی بهانه‌گیری شرکت بیمه برای تعلل در پرداخت دیه تصادف را بگیرید، حتماً در کنار نامه اجرای احکام، تمامی مدارک موردنیاز را ضمیمه کرده و همه آن‌ها را به دبیرخانه تحویل داده و شماره نامه و تاریخ ابلاغ را به همراه رسید از دبیرخانه بگیرید.

از زمان ابلاغ نامه اجرای احکام دیه تصادف، شرکت بیمه ۱۵ روز کاری فرصت دارد تا دیه را به حساب فرد واریز کند. بااین‌حال هیچ شرکت بیمه‌ای ظرف این مدت دیه را پرداخت نمی‌کند و حداقل چند ماه بعد دیه را به حساب واریز می‌کند. آنچه طول این مدت زمان را مشخص می‌کند، شرکت بیمه‌ای است که قرار است دیه را واریز کند.

پیشنهاد خواندنی : دیه زیان دیده تصادف بدون گواهینامه

پرداخت دیه توسط بیمه چقدر طول میکشد

همان‌طور که گفتیم، مدت زمان پرداخت دیه پس از صدور حکم توسط بیمه طبق قانون ۱۵ روز است. بااین‌حال شرکت‌های بیمه بسیار بیشتر از این مدت زمان در پرداخت دیه تعلل می‌کنند. مدت این تعلل بستگی به شرکت بیمه‌ای دارد که قرار است دیه را پرداخت کند.

شرکت‌های بیمه ایران، بیمه آسیا، بیمه دانا و بیمه البرز، معمولاً بعد از ۲ تا ۳ ماه پس از ابلاغ نامه اجرای احکام دیه را واریز می‌کنند. ازاین‌جهت این شرکت‌ها سریع‌ترین شرکت‌های بیمه محسوب می‌شوند. از آن‌سو شرکت‌های بیمه‌ای مانند بیمه دی و بیمه میهن، در پرداخت دیه تعلل بسیار زیادی می‌کنند و حتی پرداخت آن را به بیش از یک سال بعد موکول می‌کنند.

در کنار این‌ها، اینکه از کجا برای دریافت دیه اقدام کنید نیز در سرعت عمل شرکت‌های بیمه مؤثر است. به‌طور مثال در تهران پرداخت دیه سریع‌تر از شهرستان‌ها انجام میشود. درعین‌حال مراکز استان‌ها نیز از شهرستان‌ها سریع‌تر دیه را پرداخت می‌کنند. در کل، شعبه موردنظر هرقدر از مرکز دورتر باشد، در پرداخت دیه بیشتر تعلل می‌کند.

یادداشت : تاریخچه بیمه در ایران

مدت زمان پرداخت دیه تصادف توسط بیمه ایران

با توجه به حجم بالای مشتریان بیمه ایران، یکی از سؤالات متداول این است که پرداخت دیه بیمه ایران چقدر طول میکشد. مراحل گرفتن دیه از بیمه ایران مشابه دیگر بیمه‌ها است، اما این شرکت بیمه نسبت به سایر شرکت‌های بیمه دیه را سریع‌تر واریز می‌کند. به‌طورمعمول مدت زمان پرداخت دیه تصادف توسط بیمه ایران حداکثر ۲ ماه است. پیگیری پرداخت دیه بیمه ایران در این میان تأثیر چندانی در کاهش این مدت زمان ندارد.

پرداخت دیه توسط بیمه چقدر طول میکشد

دیگر عوامل مؤثر در مدت زمان پرداخت دیه تصادف

یکی از مهم‌ترین عوامل در کوتاه‌تر شدن زمان پرداخت دیه شخص ثالث، نزدیکی تاریخ صدور حکم دادگاه به پایان سال است. شرکت‌های بیمه، درصورتی‌که دیه شخص ثالث را تا پایان سال پرداخت نکنند، در سال جدید باید دیه را به نرخ جدید پرداخت کنند؛ بنابراین، بیشتر شرکت‌های بیمه، هرقدر هم که در پرداخت دیه تعلل کنند، درنهایت تا قبل از رسیدن سال جدید، دیه را به حساب فرد واریز می‌کنند تا مشمول نرخ سال جدید نشوند.

ازاین‌رو اگر تاریخ ابلاغ نامه اجرای احکام به بیمه به پایان سال نزدیک‌تر باشد، فرد سریع‌تر دیه خود را دریافت خواهد کرد. از سویی دیگر اگر تاریخ ابلاغ نامه اجرای احکام در ابتدای سال باشد، احتمال تعلل شرکت بیمه بیشتر است. با تمام این‌ها، اکثر شرکت‌های بیمه برای جلوگیری از شمول دیه سال جدید، درنهایت تا پایان سال دیه را واریز می‌کنند.

گرفتن دیه تصادف راننده مقصر چقدر طول میکشد؟

تمام مواردی که گفته شد، صرفاً در مورد دیه شخص ثالث بوده و در مورد غرامت یا دیه راننده مقصر صدق نمی‌کند. ازآنجایی‌که دیه راننده مقصر به نرخ روز نبوده و شروع سال جدید تأثیری بر مبلغ آن ندارد و درعین‌حال غرامت راننده مقصر نیازی به حکم دادگاه ندارد، شرکت‌های بیمه با تعلل بسیار بیشتری غرامت راننده مقصر را پرداخت می‌کنند و ترسی از کشیدن آن به سال آینده یا حتی سال‌های آینده ندارند.

در این میان شرکت‌های بیمه معتبرتر، تعلل کمتری به خرج می‌دهند و شرکت‌های بیمه ضعیف‌تر، عملاً هیچ عجله‌ای برای پرداخت غرامت راننده مقصر نشان نمی‌دهند!

یادداشتی در همین رابطه : دیه راننده مقصر چقدر است؟

شکایت از شرکت بیمه بابت تأخیر در واریز دیه

مطابق قانون، شرکت بیمه موظف است ظرف ۱۵ روز پس از ابلاغ نامه اجرای احکام، دیه را به حساب زیان‌دیده واریز کند. درصورتی‌که شرکت بیمه در پرداخت دیه تأخیر کند، به ازای هر روز تأخیر، نیم هزارم مبلغ دیه جریمه میشود؛ به‌طور مثال اگر دیه ۱۰۰ میلیون تومان باشد، هر روز جریمه دیرکرد آن معادل ۵۰ هزار تومان میشود.

باوجوداینکه برای پرداخت دیه جریمه در نظر گرفته شده است، اما برای دریافت جریمه، زیان‌دیده باید مجدداً دادخواست تنظیم کند و از طریق دادگاه جریمه خود را وصول کند. باید توجه داشت که در برخی مبالغ با توجه به زمان‌گیر بودن امور قضایی، برای زیان‌دیده، تنظیم دادخواست و پیگیری آن صرفه اقتصادی ندارد. درعین‌حال اثبات دیرکرد شرکت بیمه در دادگاه کار چندان ساده‌ای نیست.

توصیه ما این است که اگر با شرکت بیمه‌ای مواجه هستید که سابقه خوبی در پرداخت دیه ندارد، حتماً مطابق آنچه پیش‌تر نوشتیم، هنگام ابلاغ نامه اجرای احکام به شرکت بیمه، آن را در دبیرخانه ثبت کرده و همان روز دادخواستی جهت دریافت دیه خود تنظیم و ارائه کنید.

برای غرامت و دیه راننده مقصر وضعیت پیچیده‌تر است. همان‌طور که گفتیم تعلل در پرداخت غرامت راننده مقصر بسیار بیشتر است. توصیه میشود در چنین شرایطی، حتماً پس از تکمیل شدن مدارک خود، دادخواست تنظیم کنید تا تعلل شرکت بیمه را به حداقل رسانید.

خواندنی : شرایط گرفتن دیه تصادف جرحی بعد از رضایت پس از چند سال

بهترین راه دریافت سریع و کامل دیه چیست؟

همان‌طور که خواندید، شرکت‌های بیمه برای پرداخت دیه عجله چندانی ندارند. این را نیز باید اضافه کنیم که در برخی موارد شرکت‌های بیمه حتی در مبلغ پرداختی نیز دست می‌برند. با وجود راهنمایی‌هایی که در این یادداشت خواندید، به‌خصوص در مبالغ بالای دیه مانند تعدد دیات، همچنان احتمال کم‌کاری شرکت‌های بیمه، چه در مورد مدت زمان پرداخت دیه و چه میزان دیه وجود دارد. کم‌کاری‌ای که یک فرد عادی قادر به رفع آن‌ها نیست.

بهترین راه دریافت سریع و کامل دیه، مراجعه به یک تیم حقوقی مسلط به امور دیه تصادف است. یک وکیل تصادفات با توجه به تجربه و دانشی که در این زمینه دارد، می‌تواند دیه را در کمترین زمان ممکن و به کامل‌ترین شکل آن وصول کند. گروه وکلای سوبارش، با داشتن تجربه‌ای بالا درزمینهٔ وصول دیه تصادفات، آماده ارائه خدمات به آسیب دیدگان تصادفات رانندگی است. همین حالا، با مشاوره اینترنتی رایگان با یکی از کارشناسان سوبارش، مدت زمان پرداخت دیه خود را به حداقل رسانید.

۴.۵از۵ (۱۱ رای)
همین الان از راههای ارتباطی زیر سوالت رو از کارشناس سوبارش بپرس:
یادداشت‌هایی در همین باره:

122 پاسخ

 1. بادرود بنده هشت ماه پیش پرونده خسارتم از شرکت بیمه دانا تکمیل شد و به سال جدیدرسید به دستور قاضی نرخ خسارتو به روز از حسابشون برداشت کردم میخواستم بدونم نیم درصد خسارت جریمه دور کرد به من تعلق میگیرد چون به نرخ روز از حسابشون به دستور قاضی برداشت کردم ممنونم

 2. باسلام
  چندتاسوال داشتم شرکت بیمه مبلغ علی الحساب رو چندروزه پرداخت میکنه وکیل گرفتم کاراشوکرده الان دوماهه نریختن ممکنه به حساب وکیل بریزن؟ ایابمن پیامکی چیزی نمیاد؟ به وکیل شماره حسابم دادم البته
  من گردن جراحی شده مهر۱شکسته بود پلاتین گذاشتن لگن شکسته ۵باجراحی شده مفصل ران عوض شده (پرتز) فک پایین از دوناحیه شکسته و جابه جاشده سورتم پاره شده ابرو پاره شده استخان ترقوه راست شکسته پام زخم شده کلا۵جای بدنم جراحی شده

  1. با درود
   نگران نباشید
   بحساب وکیل هم بیایید به شما خبر می دهد
   بیمه دانا باشد زمان پرداخت را فقط خدا خواهد دانست
   اگر بیمه ایران و آسیا و البرز و …
   باشد از لحظه اقدام دو ماه تا سه ماه

 3. باسلام من سال ۱۴۰۱تصادف کردم وحالا دوسال میگذره قاضی برای بنده رای صادر نکرده وبیمه مقصر بیمه اسیا هستن ایا مدت پرداخت دیه زمان دارد یا خیر

 4. سلام من پارسال تصادف کردم چندین زخم برداشتم دوتا از مهرهای کمرم شکست هجدتا بقیه سرم خورد وپانزده درصد از بینایی چشمم هم ازبین رفته وچون خودم راننده مقصر بودم بیمه دانا هم هست ایا باشکایت میتونم بیمه روزودتر بگیرم وایا راهی هست به نرخ روز بگیرم

 5. درود. من ۵ماه پیش مدارکو تکمیل کردم تحویل بیمه پارسیان دادم طبق نامه پزشک قانونی تقریبا ۱۱درصد آسیب دیدم.گفتن قبل عید واریز میشه ولی هنوز خبری نشده.

 6. سلام من خرداد ۱۴۰۲ تصادف کردم و اخر بهمن اجرای احکام مدارک رو داد بردم بیمه حکمت اونجا ازم رضایت گرفتن گفتن پرداخت میشه تا عید هنوز نشده چیکار باید بکنم

 7. سلام بیمه کارآفرین بدترین بیمه در پرداخت خسارت است متاسفانه با پیگیری هلی چند دفعه ای این شرکت برخورد بدی داشت توصیه میکنم اصلا ازبیمه کارآفرین استفاده نکنید بیمه کار آفرین یزد بسیار بد عمل میکند

 8. سلام خسته نباشید من رای مختومه شدن پروندم در دادسرا ۱۶/۱۲/۱۴۰۲ بوده میخواستم ببینم بیمه اسیا اینور سال دیه من را واریز میکند یا اونور سال یا راهی هست ک بتونم کاری کنم بر طبق ۱۴۰۳ محاسبه شود
  پ.ن تصادفات جرحی و سازشی بوده پروندم

 9. سلام وقت بخیر
  خیته‌نباشید میگم خدمت تیم خوبتون
  جسارتا من تصادفی داشتم در‌ماه آبان ۱۴۰۲ و حکمم یک ماه بعد صادر شد و تحویل بیمه دانا دادم
  تقریبا ۹ درصد دیه کامل
  اما لا توجه به تعلل و بحران مالی بیمه دانا خواستم ببینم امکانش هست با مراجعه به شعبه دادسرایی که برام‌حکم رو تعیین کردن پیگیری کنم یا از بیمه شکایت کنم ؟ آخه جایی خوندم ک اگر بیمه تعلل کند دادسرا میتونه پول رو از حساب بیمه برداره بزنه ب حساب من

 10. با عرض سلام و خسته نباشید
  من سال پیش تصادف کردم و بعد یکسال از طول درمان پزشک قانونی تموم شدم. دیه تقریبا ۱۴۰ درصد شده. الان دو ماهه بیمه حکمت صبا خسارت رو پرداخت نکرده و هر روز یه بهانه در میاره. من حدس میزنم اینا میخوان با پرداخت مبلغ جزئی پرونده رو با نرخ دیه امسال پرداخت کنن و پرونده رو ببندن. آیا اگر مبلغی جزئی واریز کنن و بقیه رو سال دیگه واریز کنن ، مبلغ باقی مانده با نرخ دیه جدید محاسبه میشه یا همون سال قبل ملاک پرداخته؟

 11. سلام جناب من ۲۰ روز پیش مدارکم روتحویل بیمه ایران دادم و پول دیه ۶درصد بوده ایا تاپایان سال پرداخت میشه؟؟

 12. سلام وقت بخیر
  بنده دی ۹۷ تصادف کردم، دادگاه تیر ۱۴۰۰ حکم صادر کرد و حدودا مبلغ ۱ میلیارد تومان دیه تعیین کرد. بیمه اسفند همان سال مبلغ ۷۲۰م واریز کرد و اعلام کرد ۱۸۰م بعد از رای دادگاه تجدید نظر پرداخت خواهد شد و ۱۴۰م نیز پرداخت نخواهد شد با استناد به رای وحدت رویه!
  سوال اول اینکه آیا بیمه میتواند حکم دادگاه را اجرا نکند؟ برای دریافت ۱۴۰م چه اقدامی باید انجام داد؟
  سوال دوم اینکه آیا با گذشت بیش از ۲.۵ سال از صدور حکم دادگاه، آیا به این ۳۲۰م درصد ۰.۰۰۰۵ تاخیر تعلق میگیرد؟ یا از زمان حکم تجدید نظر تاخیر درنظر گرفته میشود؟
  دادگاه تجدید به درخواست متهم بود که آذر ۱۴۰۲ رای صادر و حکم زندان متهم تغییر کرد نه میزان دیه.

 13. سلام من تصادف کردم مقصر پژوپارس بوده بنی شکسته دست راس سایدگی پای راست سایدگی میشه بیگید جیقدر میشه دیه اش و تا عید واریز میشه یا خیر

  1. با درود
   باید نامه پزشکی قانونی دیده شود
   در چه مرحله ای هستید رو مشخص نکردید
   در سال ۱۴۰۲ دیه را با گوسفند دانه ای ۹۰۰ هزار تومان و شتر دانه ای ۹ میلیون تومان محاسبه می کنند
   هزینه درمان و از کار افتادگی و غیره نیز تعلق نمی گیرد
   لذا دیه در این شرایط اعدادی عجیب و غریب و کم ارزش خواهد بود
   با این توضیحات محدوده ماجرا را حدس بزنید .

 14. سلام .من باموتور بایک سواری تصادف کردم ومقصرشناخته شد.الان حدود۵ماه هست که نامه دریافت خسارت رو تحویل بیمه دانا دادیم بنظرتون کی پرداخت می‌کنند بالای صدتومان هست‌.ممنون ازشما

  1. با درود
   بیمه دانا درگیر بی پولی هاست و صف طلبکارانش طولانی است
   حدودا یکسال پس از صدور دادنامه شما را معطل خواهد کرد و بعد پرداخت می کند
   پس از پرداخت اگر به نرخ روز و بعلاوه خسارت نیم در هزار روزانه رو نداد علیه دانا دادخواست دهید
   پس فعلا اصل را بگیرید تا به فرعش برسید

 15. سلام من تصادف جرحی کردم و مقصر نبودم الان کاراشو کردم و فک کنم دیه ام حدودا ۳۰ یا ۵۰ میلیون بشه
  بیمه طرف هم نوین هست
  بنطرتون نوین چقد طول میده؟
  وضعیت خوبی داره بیمش؟

 16. سلام من حدوددوماه پیش عابر پیاده بودم که یه راننده که مقصر تشخیص داده شده از ستون فقرات وگوش و….آسیب دیدم وپزشک قانونی ۴ماه طول درمان تعیینن کرده وبه سال دیگر میافتد آیاراهی هست که زودتر وتا پایان سال بتوانم دیه و…..راه ازبیمه بگیرم چون بدجور درتنگاه هستم
  ممنون میشم جواب بدهید
  واگر راهی است از همکارهایتان درخواست همکاری ووکالت …….

 17. سلام من خرداد تصادف کردم تکمیل پرونده هم کردیم خواستم بدونم تا آخر سال خسارت مونو واریز میکنه بیمه تجارت نو؟

 18. سلام وقت بخیر میشه بفرماید این مقدار دیه چقدره سرجمع- ۳صدم دیه کامل-۱۶صدم دیه کامل-۴صدم دیه کامل-۱۰صدم دیه کامل-نیم صدم دیه کامل-۱صدم دیه کامل-۶هزارم دیه کامل-

   1. سلام من برج ۱۲ .۱۴۰۲ تصادف کردم تا دادگاه رای صادر کرد شد برج ۶ پرونده ۳ نفر بود که دو نفر مبلغ کمتر داشتن واریز کردن یکی که بالا صد تومن بود هنوز واریز نکردن ۳۰ .۸ .۱۴۰۲ نامه خورده به بیمه سینا تا الانم واریزی نداشتن خواستم بدونم تا کی واریز میکنن

    1. با درود
     خدا رحم کند به خریداران بیمه های آتش سوزی این شرکت بیمه که اگر قرار باشد خسارت چند صد میلیاردی آتش سوزی را پرداخت کند می خواهد چه زمان پرداخت کند
     این عدد را احتمالا قبل پایان سال پرداخت خواهد کرد .

   2. سلام وقتتون بخیر
    تیرماه سال ۱۴۰۱ خودرویی با سقف بیمه راننده ۶۰۰ تومنی بیمه شده
    و خردادماه سال ۱۴۰۲ ماشین تصادف کرده و همین راننده مقصر بوده
    و ابتدای سال ۴۰۲ خواستیم الحاقیه بزنیم نمایندگی گفتن که دیگه نیازی به الحاقیه نیست و بیمه به روز حساب میشه و قانون الحاقیه برداشته شده
    الان برای پرداخت دیه از بیمه دانا ، میگن با بیمه ۶۰۰ تومنی پرداخت میشه !!!؟ ۲۰ درصد زدن خسارت جانی رو

    مگه نباید با بیمه ۹۰۰ تومنی پرداخت کنن؟

    1. با درود
     عدم آگاهی کافی نمایندگان صنعت بیمه در ایران باعث مشکلات زیادی در حوادث شده است .
     با یکسال تاخیر بیمه دانا پرداخت خواهد کرد .
     و به نرخ روز هم نخواهد بود و نرخ سال ۱۴۰۱ محاسبه خواهد شد .

 19. سلام شهریور ماه تصادف کردم و بعد طول درمانم در نظریه پزشکی قانونی برایم ۵ درصد دیه کامل و برای باقی جراحت هایم نوشته مقدار مقدر شده . جراحت هایم:
  زخم حارصه سمت چپ پیشانی و سمت چپ بینی و سمت چپ صورت و خلف لاله گوش چپ و سمت چپ فک تحتانی و سپت چپ دهان
  ۲-کبودی زیر جشم راست و بند اخر انگشت شصت چپ
  ۳ جراحت حارصه خلف دست چپ و انگشت دوم دست چپ و قدام مچ دست راست و قدام زانوی راست
  ۴-کبودی خارج ران چپ و قوام ران چپ و داخل زانوی راست
  صادر کرده است میشه بگین مبلغ کل دیه ام چقدر میشه؟و اینکه برام ابلاغیه از طرف دادگاه اومده بعد از اون چقدر طول میکشه تا دادگاه نتیجه رو اعلام کنه؟

  1. با درود
   اگر فقط همین زخم ها رو دارید ذهن خود را درگیر مقدار دیه نکنید چون عدد خاصی نیست
   دیه در سال ۴۰۲ با شتر دانه ای ۹ میلیون تومان محاسبه خواهد شد پس چند عدد زخم درگیری ذهنی ایجاد نخواهد کرد

 20. سلام و درود. همه دیدگاه رو در مورد بیمه دانا دیدم که چقدر وضعیت خرابی داره درمورد پرداخت دیه. هنوز متاسفانه بعد هفت ماه پرداختی صورت نگرفته ولی جوری که دیدم تو سایت معمولا کم کم یک سال طول میکشه تا واریزی انجام بشه‌. سوالم اینجاس اگر بعد یک سال یا ۹ ماه که پرداخت شد میشه برای تاخیر در دادن بیمه و گرفتن اون درصدی که بابت تاخیر دیه بعد ۱۵ الی ۲۰ روزی که قانون گفته کسی بگیره شکایتی انجام بده

 21. باعرض سلام وخسته نباشید میلاد هستم الان پرونده من تو بیمه نوین هستش تصادف کرده بودم ۹ درصد از دیه کامل الانم دادن واسه پرداخت چقد طول میکشه واریز کنن

 22. سلام.۲۵/۰۷/۱۴۰۲ تصادف کردم،من راکب موتور بودم،که یه پراید به من زد، با نظر کارشناس صددرصد مقصر راننده پراید شد،منو بردن بیمارستان با اینکه خال خوشی نداشتم رضایت دادن و از بینارستان به منزل رفتم.پزشک قانونی رفتم،که اونجا نامه برای بیمارستان داد،و مدارکم تکمیل شد و ارسال شد به شورای حل اختلاف ناحیه ۷,اونجا گفتن منتظر باش که معرفیت میکنیم بیمه،دیروز بعد از ۵ ماه تصمیم نهایی صادر شده و نوشته با توجه به مدارک و نظر کارشناس راننده پراید مقصر و طبق استفاده از صندوق بیمه محکوم به پرداخت دیه در حق بنده میباشد.نه اسمی از اجرای احکام اورده و نه اسمی از بیمه که باید مراجعه کنم.و حق هیچگونه اعتراضی هم برای دوطرف در پایان نزاشته،الان باید چکار کنم،لطفا متن پزشک قانونی رو مینویسم بفرمایید دیه من چقدر میشه و چه زمانی پرداخت میشه:
  ###جراحت دامیه قدامیه اهیانیه ای چپ،ناحیه ساییدگی حارصه پشت دست راست،ساییدگی حارصه پشت دست دنبال اصابت جسم سخت طی ۲۴ ساعت گذشته صورت گرفته است،چپ،ساییدگی حارص مچ دست چپ،تاحیه ساییدگی حارصه ارنج چپ،ساییدگی وسیع دامیه سرشانه چپ،ساییدگی حارصه کف دست راسست،
  ساییدگی حارصه زانوی چپ دیده میشود.###
  ممنون میشم راهنماییم کنید‌

  1. با درود
   مسیر شوار همینطور است و نگران نباشید
   محاسبه دیه هم عدد خاصی نبوده و کمی هم اشتباه نوشتید و حدود ۷ درصد دیه دارید و زیر ۷۰ میلیون تومان و بیمه دانا نباشد تا شب عید پرداخت خواهد شد

 23. سلام من تصادف کردم و ضربه مغزی شدم و یک ماه طوی کما بودم اینجور تصادف ها که منجر به کما رفتن بشه اغلب چقدر طول میده دیه واریز بشه همه کاراش رو هم انجام دادم الان یه یک ۲۵ روزی از بردن نامه دادگاه گذشته و هنوز خبری نشده

  1. با درود
   کما بودن دیه خیلی خاصی ندارد
   و در زمانی که از کما خارج شدید هم در روال عادی طول درمان بودید و پس از صدور رای و تکمیل مدارک در شرکت بیمه اگر بیمه دانا نباشید در حدود سه ماه پس از تحویل رای و مدارک به بیمه دیه را دریافت خواهید کرد

 24. باسلام همسر بنده ۱۱هم خردادماه ا۴۰۲باموتور تصادف کرده بعداز یکماه درکما ۱۱هم تیر ماه فوت کردن الان بعداز ۶ ماه بعدتصادف و۵ماه فوت همسرم هنوز بیمه ی دانا دیه اونو پرداخت نکرده درضمن دخترم هم پشت موتور بود وپای اون هم اسیب دیده ودادگاه هم دیه اونو هم صادر کرده ولی اونو هم بیمه پرداخت نکرده ایا این شرکت بیمه دیر کرد دیه رو پرداخت می کنه ؟

   1. سلام خسته نباشید
    من شهریور تصادف کردم بعد مراحلشو انجام دادم دی ماه دادنامه رو بردم دادم به بیمه دانا به نظر شما تا آخر این سال پرداخت میکنه دیه رو !

 25. باعرض سلام و وقت بخیر خدمت شما؛دوستان بنده در سال ۱۴۰۰سرنشین تاکسی بودم و پس از تخلف دو راننده من مجروح شدم که پس از تکمیل پرونده و دوندگی بسیار دو شخصی که باید خسارت از بیمه هاشون بگیریم ۱-بیمه سینا که شعبه مرکزی کرج با حکم دادگاه شماره شبا گرفتن در تاریخ ۱۹ شهریور که هنوز پرداخت نکردن و بارها با شعبه مرکزی تهران تماس گرفتم میگن نامه زدیم در اسرع وقت پرداخت شود و…. جدای از اینکه ما بقیه دیه را بیمه پاسارگاد بایستی پرداخت کند که اونو از دادگاه پیگیری کردم لطفاً راهنمایی بفرمایید باتشکر از زحماتتون

  1. با درود
   شرکت بیمه سینا و پاسارگاد حدودا سه تا چهار ماه از تاریخ تکیل مدارک در شرکت بیمه شما را معطل خواهند کرد و مهم نیست که چه داستانی می گویند و مهم این است که با داستانهایی زیبا شما را معطل می کنند تا پرداخت کنند .

 26. سلام.اسفند.۱۴۰۱.تصادفی داشتم عابر پیاده بودم همراه پسرم.پایان درمان تمامو.پرونده تکمیل ویرایش واریزبرج۴.۱۴۰۲.به بیمه داده شد.از شانس بد ما بیمه دانا.ایا تا آخر سال امیدوارباشیم.مرسی

  1. با درود
   متاسفانه شرکت بیمه دانا جدیدا درگیر یک بحران مالی شده و فعلا زیان دیدگان رو معطل می کند تا منابع مالی جمع کند .
   صف منتظران دریافت خسارت طولانی است
   یک سالی را با حوصله صبر کنید
   طبیعی است

 27. سلام و خسته نباشید به سوبارش و کارشناسان. بنده ۹ روز پیش مدارک نظر دادگاه و مبلغ دیه رو تحویل بیمه تعاون کردم و گفته شد تا هفته دیگه واریز میکنه و تا الان خبری نیست و با تماسی که گرفتم فهمیدم که به من دروغ گفتن و دوباره گفتن هفته دیگه تا این که با سایت خوب شما آشنا شدم فهمیدم تعلل و نوع بیمه تأثیر گذار است آیا با توجه به این وضعیت این هفته قول دادن ها به چه زمانی خواهد رسید و امکان شکایت به علت تاخیر وجود دارد؟

  1. سلام روز بخیر.من پارسال تصادف کردم و داخل بیمه شخص ثالثم نوشته حداکثر تعهدات جانی راننده ۴۸۰ میلیون.در صورتی که الان تازه پزشکی قانونی پرونده رو بسته و درصد اسیب های من طوری که بیشتر از ۴۸۰ میشه،میخواستم ببینم بیمه دیه رو طبق نرخ روز و درصد های پزشک قانونی هرچقدر بشه پرداخت میکنه یا اینکه چون سقف بیمه ام ۴۸۰ میلیون بوده حداکثر همون ۴۸۰میلیون رو میده؟؟.و اینکه حالا که همه مدارک دادگاه و پزشک قانونی رو تحویل بیمه دادم چقدر زمان میبره واریز بشه؟
   ممنون میشم راهنمایی کنید.

   1. با درود
    هر یک درصد دیه شما ۴.۸۰۰.۰۰۰ تومان محاسبه می گردد و تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان
    بسته به برند شرکت بیمه زمان فرق دارد بیمه دانا از یکسال
    ……. تا زمان
    سایر شرکت ها ۳ تا ۶ ماه
    ایران آسیا البرز محدوده سه ماه

 28. سلام خسته نباشید من ۱۴۰۲/۰۵/۱۳ دارکم داخل بیمه تکمیل کردم خودم راننده بودم ماشین واژگون شده میشه توضیح بدین چقدر طول میکشه دیه برام بیاد.چیزی برای دادگاه بهم ندادن فقط بیمه پرونده تشکیل دادم

   1. سلام خسته نباشید. من دی ماه ۱۴۰۱ با موتور خوردم زمین و شکستگی جمجمه و بینی و پیشانی و… داشتم و حس بویایی چشایی رو از دست دادم و سقف دیه راننده بیمه ایران ۶۰۰ میلیون بوده، با این تفاسیر دیه بینی و جمجمه و حس بویایی و … سرجمع ۹۰۰ میلیون میشود ولی بیمه ۶۰۰ تومان واریز میخواهد بکند و تا سال اینده هم طولش خواهد داد، ارزش پول امسال و سال اینده مسلما یکی نیست. من باید مابه تفاوت ۶۰۰ تا ۹۰۰ میلیون رو از کجا بگیرم؟ میشه از صندوق دولت گرفت یا هرراهی که میشه ممنون میشم راهنماییم کنید

    1. با درود
     شرح صدمات با عدد ۹۰۰ میلیونی که گفتید هم همخوانی نداشت . اما به هر حال : شرکت های بیمه محاسبه دیه را بر مبنای دیه در سالی که بیمه نامه خریداری شده و تا سقف دیه فوت در ماه عادی سال خرید بیمه نامه محاسبه می کنند . پس از پایان طول درمان و گذشت چند ماه پس از آن پرداخت می کنند به جز بیمه دانا که بحران زده است و پس از پایان طول درمان تا یکسال هم معطل می کند تا پرداخت کند . حال زیان هایی که به آنها فکر کردید و بیان شد در شرایط کشورهای جهان سوم غیر قابل اجتناب است . اینجا سوئیس نیست . جزئیات اهمیتی ندارد

    2. سلام من مهر سال ۱۴۰۱ تصادف کردم همون موقع شکایت کردیم خرداد ۱۴۰۲ دادگاه رفتیم و رای صادر شد از اون موقع تا الان دیگه هیچ خبری نشده میخواستم بدونم آلان باید چیکار کنم و به کجا مراجعه کنم .ممنون.

     1. با درود
      اگر شرکت بیمه مقصر بیمه دانا باشد که فاجعه صنعت بیمه است و حداقل یکسال از صدور رای شما را معطل خواهد کرد چون پول ندارد و صف طلبکاران طولانی دارد . اگر سایر شرکت بیمه ها است از شرکت بیمه آخرین اخبار را چک کنید و کمی بیشتر زحمت بکشید اینجا تایپ کنید تا بدانیم چخبر است تا راهنمایی کنیم .

 29. سلام
  درصورتی ک حکم اومده بعداز گذشت دوسال از حادثه دیه پرداخت شود حالا یک سالو نیمه دگ مونده بیمه زودتر پرداخت میکنه؟؟
  واین ک چقد کم میکنه چند درصد و اصلا تعرفشون چیه ممنون میشم این بفرمایین ک شورای حل اختلاف خوش میتونه حکم بده دگ پرونده نره دادگاه ک زودتر بنتیجه برسه هیچ کسی از طرفا تجدید نظری نمیخان

  1. با درود
   دو سال قمری جمله فرمایشی باقی مانده از سالیان قبل است . در تصادفات پس از قطعیت حکم و ت۸ویل مدارک به بیمه گر بسته به برند و مبلغ دیه و زمان مانده به پایان سال ۳ ماه تا یکسال شرکت های بیمه وقت هدر می دهند تا پرداخت کنند
   برای پرداخت تعرفه کسر کردن ندارند و باید کامل پرداخت کنند اگر از این دسته حیله ها به کار بردند با کارشناسان ما تماس بگیرید

 30. سلام خسته نباشید بیمه تامین خسارت بدنی پول بنده رو که ۱۸ میلیون هستش رو واریز کردن ولی پام که تو گچ بوده و ترک یا موم برداشته بوده و خراش افتاده بوده رو پولشو نداده بعد اینکه وام تو گچ بوده و نمیشد خراش هارو دید نه پوله پام که ترک جزیی برداشته و زخم شده بوده رو نداده آیا میشه اعتراض زد یا یکاری کرد که بشه گرفت؟

 31. سلام من پارسال برج یک تصادف کردم با موتور مقصر ماشین بود اما الان هنوز رای دادگاه هم نیومده میگن هنوز نوبتدون نشده میخاستم ببینم چقد طول میکشد تا دیه را واریز کنن

 32. با سلام من برج یک امسال تصادف کردم سرنشین خودم خانمم و پسرم بودن که زخمی شدن پرونده تشکیل دادم پزشک قانونی رفتیم حکم دادگاه هم ۲۱ خرداد صادر شد مدارک کامل به بیمه میهن تحویل دادم .حالا چقدر طول میکشه پرداخت کنن؟؟خود نماینده بیمه میگفت از ۲ ماه تا ۶ماه ممکنه طول بکشه من کلی هزینه اومده و دستم و کلی هم هزینه های پزشکی مونده انجام بدم

 33. باسلام درود به شما مرسی که جواب میدین من تصادف کردم رائ دادگاه هم امده هالا ۲۰روز گفتن تجدید نظر اونم ۲۰دوم خرداد تمامه بعد از ان برم بیمه یا اجرای احکام دیه من و دوستا جعمی نیشه ۹۰۰تومان ایا بیمه دی کی پرداخت میکنه

  1. با درود
   اگر مقصر حادثه اعتراض نداشته باشد پرونده به اجرای احکام رفته و پیامک ارجاع به شعبه اجرای احکام برای شما ارسال خواهد شد. با تمام اینها پرداخت دیه از سوی بیمه دی معمولاً خیلی ظولانی بوده و احتمالاً تا پایان سال طول می کشد.

 34. سلام وقت بخیر ما پارسال برج ۴تصادفی داشتیم بیمه ماشینمون بیمه دانا بود تا برج۱۱کارهای پزشک قانونی تموم شد برج ۱۲از دادگاه برای بیمه نامه گرفتیم که تا آخر سال پرداخت بشه بیمه دانا پرداخت نکرد دوباره برج یک رفتیم دادگاه یه نامه دیگه گرفتیم تو نامه نوشته بود که اگر تا ده روز دیگه پرداخت میشه حسابتون بسه میشه الان یک ماه گذشته وبرج دو هستیم رفتیم دادگاه قاضی گفت همچین کاری نمیتونیم بکنیم به بیمه میگیم چرا پرداخت نمیکنید یه بار میگن لیست دیه بروزرسانی شده به بار میگن برای تاییدیع رفته تهران یه بار………
  چکار باید بکنیم واغعا خسته شدیم

 35. با سلام و وقت بخیر
  در تاریخ ۲۳/۱۲/۱۴۰۱ حکم دادگاه صادر شده و چند روز پیش هم پیام اومده که به پرونده رفته برای اجرا. این دادگستری هم زیاد جوابگو نیستن منم ک نا آگاه هستم. آیا نیازه که کاری انجام بدم. توی روند پرونده به این شکل اومده:
  ۲-پرونده کلاسه ***ردیف فرعی ۴ با علت طرح اجرای حکم نسبت به اتهام ایراد صدمه بدنی غیر عمدی بر اثر تصادف رانندگی و محکومیت های تعزیرات- جزای نقدی(ریال) و دیات- دیه تغلیظ شده در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان *** به تاریخ ۱۴۰۲/۰۲/۱۳ ثبت گردید و با شماره بایگانی **** به شعبه اول اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان *** ارجاع شد
  ۳-در تاریخ ۱۴۰۲/۰۲/۱۳ وقت نظارت برای تاریخ ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ تعیین گردید
  چرا وقت نظارت برای پنج ماه دیگس
  یعنی من بخوام دیه رو بگیرم باید تا اون موقع صبر کنم. چجوری میتونم سریعتر دیه رو دریافت کنم.

 36. سلام من تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ ب بیمه ایران تحویل دادم گفتن ۲۰ روز دیگه با ما تماس بگیرید خاستم بدونم چقد زمان میبره تا دیه رو پرداخت کنند

 37. سلام ووقت بخیرهمسرمن تصادف کرده ماشین بیمه ایران هست وخودمون بیمه تامین اجتماعی داریم ومقصرهمسرم هستش وگواهی نامه هم نداره وهم خودش وماشین صدمه دیده ایامامیتونیم دیه شوازبیمه بگیریم خسارتی که به ماشین واردشده بیمه میده.ممنونم از راهنمایی تون

 38. سلام من ماشین با دنده عقب بهم زد و ازناحیه کمر دچارشکستگی ستون فقرات شدم وچون پسرم راننده بوده از ترس ودست پارچگی ونداشتن آشنائی باقانون منو بردن بیمارستان بعد کلی دردسر این ور اون رفتن وتائید پاسگاه محل. وگواهی گواهان درمحل وشاهدان در دادگاه رای از طرف دادگاه برای پرداخت صادر شده آیا دلیلی داره که دیه پرداخت نشود ۶/۱/۱۴۰۲ پرونده تحویل بیمه شده حالا میگن رفته کمیسیون راهنمائی کنید

   1. سلام
    من پارسال تصادف کردم همه کارهاش روهم کردم
    برج یک امسال رای داد گاه اومد والان هم رو بیمه هس
    میخاستم بدونم چقدر تول میکشه تا بیمه دیه رو بده؟

 39. سلام من پارسال اخرای برج۳ ماشین بهم زد کل کار های قانونی رو هم انجام دادم ۲۶ برج ۱۲ ۱۴۰۱ ری صادر شد ۲۰ برج ۱۴۰۲ حکم رو گذاشتم اجرای احکام ولی فقط ی پیام برام اومد گفت که پرونده شما به شماره فلان و بیگانی وفلابه شعبه های اجرای کیفری واصل شدو در صورت به نیاز به حضور ابلاغ خواهد شد حالا نیازی نیست برم باید دوباره ابلاغیه بیاد برام بیمه هم بیمه ایرانه و چند روز طول میکشه تا دیه رو پرداخت کنند ممنون میگم اگه بگید

 40. سلام بابام تابستون تصادف کرده بود تمامی مراحل قانونی را طی کردیم و حتی دادگاه رای را صادر کرده است و بیمه ایران تحویل دادیم و گفتند ظرف ۱۰ الی ۱۵ واریز میشه بعد میگن باید از تبریز کارشناس بیاد امضا کنند واریز بشه ایا راسته؟ ایا تو این ۱۵ روط به حرف خود عمل می کنند؟

  1. سلام من مادربزرگم پارسال برج ۴ توی ماه حرام با ماشین تصادف و فوت کرد الان یکسال شده و بیمه گفته. ۳۰ الی ۴۰ روز دیه پرداخت می‌شود بنظرتون این وقتی که تعیین کرده میدن یانه دیرتر میدن

   1. با درود
    ابتدا مصدوم ویا ورثه زیادیده از مقصر شکایت می کنند و رای صادر خواهد شد
    زمان صدور بستگی به جرحی و یا فوتی بودن و یا خلوتی شعبه و شلوغی شعبه دارد
    سپس رای و سایر مدارک تحویل شرکت بیمه می شود
    بسته به برند شرکت بیمه ، چه زمانی از سال باشد و مقدار دیه چقدر باشد
    زمان خواهد برد تا دیه پرداخت شود
    هیچ شرکت بیمه ای ۱۵ روز را رعایت نمی کند
    عملکرد شرکت های بیمه بین بد و بدتر دسته بندی می شود

 41. سلام بنده در آذر ماه ۱۴۰۱ماشین از عقب به موتور من زد و در تاریخ پانزده اسفند دستور قاضی به بیمه پاسارگاد دادم از من مدارک پزشکی را خواستن وینده چون اوضاع مالی خوبی نداشتم و نزدیک ب سال جدید بودیم و درهمین چندروز مونده ب سال جدید به چندعلت از تهران ب شهرستان برای ادامه زندگی را دادم و چون پول گرفتن مدارک از بیمارستان (نزدیک ب ۴۰۰هزارتومان )را نداشتم به بیمه پاسارگاد واگذار کردم و بیمه پاسارگاد گفتن تا آخر فروردین ماه۱۴۰۲به حسابتون واریز میشه ولی متاسفانه هنوز که خبری نشده بهترین و سریعترین راه برای گرفتن دیه من چیه لطفاً راهنمایی کنید باتشکر از زحماتتون

 42. سلام .من در تصادف زخمی شدم و ۲۰ دصد برام پژشک قانونی نوشته ….وبیمه تعید کرده مبلغشم امضا کردم از طرف بیمه بهم زنگ زدن ولی هنوز واریز نکردن باید چند روز بگذره تا واریز بشه سپاس

  1. با درود
   پرداخت توسط شرکت بیمه از نظر قانونی بیست روزه باید پرداخت شود ولی چون رعایت نمی کنند بسته به برند شرکت بیمه و فاصله تا پایان سال و مقدار مبلغ خسارت زمان بیشتر میشود

  1. با درود
   اگر راننده مقصر حادثه نباشید می توانید از شرکت بیمه مقصر مطالبه نصف دیه را کنید
   از دادسرا نامه بگیرید خطاب به شرکت بیمه جهت پرداخت علی الحساب دیه و کپی برابر اصل نامه پزشکی قانونی را پیوست و به شعبه پرداخت خسارت بیمه گر ماشین مقصر مراجعه کنید

   1. سلام من سه ماه پیش مدارکمو تکمیل کردم دادم بیمه دانا سه روز مونده به عید پنچاه میلیون از بیممو دادن بقیش مونده اونم میگم میگن دستور العمل سال جدید نیومده هنوز میخواستم بدونم دستورالعمل کی میاد
    درضمن راننده مقصرم من بودم

    1. با درود
     صنعت بیمه ایران آشفته بازاری بی قانون است و بدون هیچ گونه نظارتی درست مثل بقیه اجزای کشور
     بیمه دانا اوضاع مالی خولی ندارد و بی دلیل با یک سری داستان شما را آرام نگاه داشته است و همچین چیزی که گفتند صحت ندارد و شما را با کلی معطلی به نرخ سال خرید بیمه نامه دیه تان را تسویه خواهند کرد

   2. سلام
    من مدارک سرنشینان را ۱۰برج ۲سال۱۴۰۲تحویل بیمه دادم.
    چه مدت طول می کشه تا دیه واریز بشه به حسابشان؟.

    دوم اینکه خودم هم ۱۳برج ۲برای پزشک قانونی دوباره مراجعه کردم اما تاکنون ابلاغیه درصد دیه صدمه جسمی برای خود نیامده. آیا ابلاغیه باید بیاید یا خودم برم اجرای احکام دادسرا؟

    1. با درود
     بسته به برند شرکت بیمه و مقدار دیه و فاصله تا پایان سال ، بین ۳ ماه تا سه سال طول خواهد کشید
     اگر مقصر حادثه هستید منتظر ابلاغیه از جایی نباشید و به شرکت بیمه مراجعه مدارک داده و منتظر دریافت دیه باشید
     مقصر در محاکم کیفری رای ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *