تعدد دیات چیست

تعدد دیات چیست؟ وصول تعدد دیات در بیمه شخص ثالث چگونه است؟

فهرست مطالب:

در تصادفات سنگینی که صدمات شدیدی به سرنشینان وارد می‌شود، در برخی موارد منجر به تعدد دیات می‌شود. تعدد دیات اصطلاحی حقوقی است که در قانون بیمه شخص ثالث نیز به آن اشاره شده است. در ادامه درباره تعدد دیات خوانده و شرایط وصول تعدد دیات در بیمه شخص ثالث در شرایط مختلف را می‌خوانید.

تعدد دیات یعنی چه

تعدد دیات، در لغت به معنای چندین دیه است. این اصطلاح زمانی به کار می‌رود که یک فرد به دلیل نوع جراحت وارده، مشمول چند دیه کامل شود. دیه فوت یک فرد، یک دیه کامل است اما برخی جراحات به‌تنهایی یک دیه کامل دارند.

به‌طور مثال شکستن ستون فقرات، از دست دادن بینایی و قطع هر دو دست هرکدام به‌تنهایی یک دیه کامل دارند. بنابراین اگر تمام صدمات فوق بر فردی وارد شود، ۳ دیه کامل به او تعلق گرفته و مشمول تعدد دیات می‌شود.

در همین باره بخوانید: دیه تشدید صدمات ضایعه نخاعی چیست

تعدد دیات در بیمه شخص ثالث

مطابق قانون بیمه شخص ثالث، شرکت بیمه‌گر موظف است تا به هر میزان آسیب جانی وارده به زیان‌دیده یا همان شخص ثالث را جبران کند. بنابراین اگر فرد آسیب‌دیده مشمول تعدد دیه شود، شرکت بیمه موظف به پرداخت آن است.

پیشنهاد خواندنی: قانون بیمه شخص ثالث

تعدد دیات در بیمه شخص ثالث در چه شرایطی قابل وصول است؟

تعدد دیات به شرطی قابل وصول است که فرد آسیب‌دیده «شخص ثالث» محسوب شود. مطابق قانون، تمامی افراد آسیب‌دیده در تصادف، به‌جز راننده مقصر، شخص ثالث محسوب می‌شوند و می‌توانند دیه خود را مطابق قانون بیمه شخص ثالث وصول کنند.

برخی ادعا می‌کنند که به راننده زیان‌دیده بدون گواهی‌نامه یا بدون بیمه‌نامه، دیه تعلق نمی‌گیرد. لازم است تأکید کنیم که راننده زیان‌دیده، حتی اگر گواهی‌نامه یا بیمه‌نامه نداشته باشد، بازهم شخص ثالث محسوب شده و مطابق قانون می‌تواند دیه خود را به‌طور کامل و به‌روز، از بیمه‌نامه راننده مقصر وصول کند.

برای اطلاعات بیشتر بخوانید: دیه تصادف راننده فاقد گواهینامه

تعدد دیات راننده مقصر

همان‌طور که گفتیم تنها فردی که شخص ثالث محسوب نمی‌شود راننده مقصر است. بااینکه راننده مقصر می‌تواند به میزان مشخص‌شده در بیمه‌نامه خود، دیه خود را دریافت کند، اما در موارد منجر به تعدد دیات پیچیدگی‌های حقوقی وجود دارد. برای وصول تعدد دیات راننده مقصر، وجود یک وکیل تصادفات الزامی است.

مطلبی کامل در همین باره: شرایط وصول دیه راننده مقصر

گرفتن تعدد دیات چگونه است

گرفتن تعدد دیه معمولاً به دلیل زمان زیادی که طول درمان آن نیاز دارد، بسیار طولانی و زمان‌بر است. مرحله پزشکی قانونی افرادی که مشمول تعدد دیات می‌شوند معمولاً به بیش از یک سال می‌کشد. از طرفی به دلیل وجود صدمات متعدد، امکان بروز خطا در گزارش پزشکی قانونی بسیار زیاد است؛ خطایی که منجر به کاهش دیه دریافتی فرد زیان‌دیده می‌شود.

یادداشت پیشنهادی: مراحل گرفتن دیه تصادفات

بهترین راه وصول تعدد دیات

همان‌طور که گفته شد، یک خطای کوچک در گزارش پزشکی قانونی یا حتی در مرحله انشای رأی در دادگاه، منجر به از دست رفتن یک دیه کامل از مجموع تعدد دیات فرد زیان‌دیده می‌شود. به دلیل بالا بودن مبلغ دیه دریافتی و حساسیت‌های آن، بهترین راه وصول تعدد دیات، مراجعه به یک وکیل تصادفات است.

گروه وکلای حقوقی سوبارش، با سال‌ها تجربه در عرصه وصول تعدد دیات، یکی از بهترین و مطمئن‌ترین مراکز برای سپردن پرونده تعدد دیات شخص ثالث و راننده مقصر است. همین حالا از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت با سوبارش تماس بگیرید و به‌طور رایگان از چندوچون پرونده خود مطلع شوید.

۴.۶از۵ (۱۰ رای)
همین الان از راههای ارتباطی زیر سوالت رو از کارشناس سوبارش بپرس:
یادداشت‌هایی در همین باره:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *