دیه تصادف به چه کسانی تعلق می گیرد

دیه تصادف به چه کسانی تعلق می گیرد

فهرست مطالب:

یکی از سؤالات رایج درباره دیه بیمه تصادفات این است که دیه تصادف به چه کسانی تعلق می گیرد. برای پاسخ به این سؤال باید ابتدا نگاهی به قانون دیه تصادف داشته باشیم و سپس ببینیم که دیه تصادف به چه کسانی تعلق می گیرد. با سوبارش همراه باشید.

قانون دیه تصادف

قانون دیه تصادف همان قانون بیمه شخص ثالث است؛ درواقع اگر بخواهیم قانون مشخصی برای قانون دیه تصادف در نظر بگیریم، باید به قانون بیمه شخص ثالث مراجعه کرده و بخش مربوط به تعریف «شخص ثالث» را در این قانون معیار قرار دهیم. همه افرادی که در طبقه شخص ثالث در این قانون هستند، دیه تصادف به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

یادداشت پیشنهادی : بیمه شخص ثالث چیست

دیه تصادف به چه کسانی تعلق می گیرد

همان‌طور که نوشتیم، همه افرادی که در تعریف «شخص ثالث» قانون بیمه شخص ثالث می‌گنجند، مشمول دریافت دیه تصادف هستند. در ادامه تمامی این افراد را به‌طور جداگانه معرفی می‌کنیم.

حتماً بخوانید : دیه چیست

عابر پیاده

عابر پیاده قطعی‌ترین فردی است که دیه تصادف به او تعلق می‌گیرد. حتی در مواردی که عابر پیاده مقصر سانحه باشد (مانند عبور از عرض بزرگراه)، قانون تدابیری اندیشیده است که دیه به او تعلق بگیرد.

راننده و سرنشین خودروی زیان دیده

راننده و سرنشین خودروی زیان دیده، به‌طور حتم مشمول دریافت دیه تصادف هستند و از محل بیمه‌نامه راننده مقصر، دیه تصادف به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

بیشتر بخوانید : دیه تصادف بدون گواهینامه

سرنشین خودروی مقصر

برخلاف باور رایج، سرنشین خودروی مقصر، ازجمله کسانی است که دیه تصادف به او تعلق می‌گیرد. سرنشین خودروی مقصر یا ترک‌سوار موتورسیکلت مقصر، می‌تواند مانند سایر افراد زیان دیده در تصادف، دیه خود را از بیمه‌نامه راننده مقصر دریافت کند.

مطلب پیشنهادی : دیه تصادف موتور سوار

راننده مقصر

مطابق قانون بیمه شخص ثالث، راننده مقصر «شخص ثالث» محسوب نمی‌شود؛ اما با از طریق حق بیمه‌ای که بابت «حوادث راننده» در بیمه‌نامه شخص ثالث خود پرداخت کرده است می‌تواند دیه خود را دریافت کند.

دیه راننده مقصر، تفاوت‌هایی با دیه شخص ثالث دارد، ازجمله اینکه تعدد دیات به او تعلق نمی‌گیرد. برای کسب اطلاعات کامل در این مورد بهتر است یادداشت «دیه راننده مقصر» را مطالعه کنید.

خواندنی : شرایط گرفتن دیه تصادف جرحی بعد از رضایت پس از چند سال

دیه تصادف منجر به فوت به چه کسانی تعلق می گیرد

دیه تصادف منجر به فوت، همانند سایر اموال و ماتَرَک شخص فوت‌شده، مطابق قانون ارث بین وراث متوفی تقسیم می‌شود. بدیهی است که نحوه تقسیم دیه فوت، ازجمله اینکه چقدر به دختران، پسران، همسر و پدر و مادر فرد فوت‌شده می‌رسد، تابع قانون ارث است. اگر فرد فوت‌شده زن باشد نیز چنین است.

دانستنی : مراحل گرفتن دیه تصادفات

استثنای ارث از دیه تصادف منجر به فوت

استثنای بسیار مهم دیه تصادف منجر به فوت این است که راننده مقصر از متوفی ارث نمی‌برد. به‌طور مثال اگر فردی در تصادف مقصر باشد و پدر خود را که سرنشین خودروی خود بوده است را در تصادف از دست بدهد، نمی‌تواند از دیه تصادف پدر خود ارث ببرد.

بنابراین دیه تصادف پدر او، میان سایر بازماندگان تقسیم می‌شود و راننده مقصر سهمی از این دیه نخواهد برد.

پیشنهاد خواندنی : گرفتن دیه تصادف چقدر طول میکشد

بهترین راه گرفتن دیه تصادف

تا اینجا متوجه شدیم که دیه تصادف به چه کسانی تعلق می‌گیرد. حالا پرسش مهم‌تر این است که بهترین راه گرفتن دیه تصادف چیست. بدیهی است که برای گرفتن دیه تصادف باید مراحل قضایی آن را طی کرد؛ اما آیا طی کردن این راه به‌تنهایی میسر است.

برخلاف تصور رایج، دیه تصادف در مرحله وصول آن دچار پیچیدگی‌هایی است. درصدهای دیه پایین معمولاً بدون مشکل وصول می‌شوند، اما موارد منجر به تعدد دیات مشکلات فراوانی دارند. در بسیاری از اوقات بخشی از دیه افرادی که مشمول تعدد دیات هستند نادیده گرفته می‌شود و حتی خود فرد زیان دیده هم متوجه آن نمی‌شود.

گرفتن وکیل تصادفات که در امور مربوط به پزشکی قانونی تبحر و تجربه دارد، می‌تواند فرد زیان دیده را خاطرجمع کند که قطعاً دیه خود را به‌طور تمام و کمال و بدون دوندگی‌های اداری دریافت خواهد کرد.

گروه وکلای حقوقی سوبارش، متخصص در امور مربوط به تصادفات و بیمه شخص ثالث، تجربه‌ای بالا و رزومه‌ای قوی در وصول تعدد دیات مربوط به تصادفات دارد. پیش از هر تصمیمی از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت و یا صفحه تماس با ما، یک مشاوره رایگان از سوبارش در مورد پرونده خود بگیرید؛ قطعاً هزینه‌ای برای شما نخواهد داشت اما ممکن است سرنوشت دیه شما را تغییر دهد.

۴.۶از۵ (۱۲ رای)
همین الان از راههای ارتباطی زیر سوالت رو از کارشناس سوبارش بپرس:
یادداشت‌هایی در همین باره:

5 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر
    در تصادفی که راهنمایی رانندگی علت آن را بی احتیاطی راننده وانت نیسان به علت سوار مسافر در قسمت حمل بار قید کرده آیا بیمه شخص ثالث تعلق میگیرد

  2. پرونده تصادفی فوتی داشتم عابر رای صادر شد به بیمه بیمه احتراز زد برای جبجای راند رفت دادگاه تجدینظر رای قطی صادر شد بیمه احتراض زد برای جبجای راند راهنمای کنین ۵سال است دیه جه چوری بگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *